Ciężka przeprawa ZAKSY w ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski siatkarzy

W ostatnim ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski siatkarzy Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z PSG Stalą Nysa 3:1. Zmęczeni podróżami kędzierzynianie rozegrali słabsze spotkanie i męczyli się z niżej notowanym przeciwnikiem, który postawił się faworytom. ZAKSA awansowała do turnieju Final Four we Wrocławiu, a w półfinale zmierzy się z Treflem Gdańsk.

Lider PlusLigi był zdecydowanym faworytem starcia z ostatnią drużyną w tabeli, tymczasem premierowa odsłona miała sensacyjny przebieg. Dobrze dysponowani w polu serwisowym goście zaskoczyli zdekoncentrowanych kędzierzynian i przejęli inicjatywę. W środkowej części seta uzyskali wyraźną przewagę (8:13, 13:18) i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Przypieczętował je skutecznym atakiem Zouheir El Graoui (18:25).

Podrażnieni kędzierzynianie dobrze rozpoczęli kolejną partię (8:4), ale ich przewaga szybko stopniała (11:11). Środkowa część seta to okres dobrej gry Stali, która znów zaskakiwała rywali zagrywką – po asie serwisowym Kamila Dębskiego było 12:15. Trener Gheorghe Cretu szukał zmienników, pojawił się rzadko ostatnio widywany na boisku Wojciech Żaliński. W końcówce ZAKSA wygrała trzy akcje z rzędu i uzyskała przewagę (21:20). W pewnym momencie zaiskrzyło pod siatką, a Norbert Huber i Wassim Ben Tara obejrzeli czerwone kartki (23:22). Dwie kluczowe akcje wygrali kędzierzynianie. Najpierw Łukasz Kaczmarek wybronił piłkę pod bandą, a Żaliński skończył akcję blokiem; po chwili Kaczmarek skutecznym atakiem ustalił wynik na 25:22.

Siatkarze z Nysy uzyskali przewagę na początku trzeciego seta (5:9, 7:11 – po asie serwisowym Bartosza Bućko). W środkowej części tej odsłony inicjatywę przejęli jednak kędzierzynianie. Odrobili straty (15:15), a później odskoczyli na kilka punktów. Poprawili swoją grę, ale też spadła jakość gry rywali, którzy popełniali proste błędy. W końcówce gospodarze odskoczyli, po asie serwisowym Kamila Semeniuka prowadzili 23:18. Atak Aleksandra Śliwki przyniósł piłkę setową (24:19). Rywale obronili się w trzech akcjach, ale przestrzelona zagrywka zamknęła seta (25:22).

W czwartej odsłonie goście nie rezygnowali i nadal toczyli wyrównaną walkę z ekipą z Kędzierzyna-Koźla (8:8, 14:14). Później przewagę uzyskała ZAKSA. Po punktowym bloku gospodarze odskoczyli na trzy oczka (19:16). W końcówce utrzymali tę przewagę. Śliwka wywalczył piłkę meczową (24:20), a w ostatniej akcji meczu skutecznie zaatakował Kaczmarek (25:21).

Skrót meczu ZAKSA - Stal:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (18), Kamil Semeniuk (17), Norbert Huber (13) – ZAKSA; Wassim Ben Tara (20), Bartosz Bućko (15), Zouheir El Graoui (13) – Stal. MVP: Kamil Semeniuk.

Turniej finałowy Tauron Pucharu Polski siatkarzy zostanie rozegrany w dniach 26–27 lutego w hali Orbita we Wrocławiu. W półfinałach Trefl Gdańsk zagra z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a Asseco Resovia zmierzy się z Jastrzębskim Węglem.

ZAKSA: David Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Wojciech Żaliński. Trener: Gheorghe Cretu.
Stal: Maciej Zajder, Wassim Ben Tara, Zouheir El Graoui, Moustapha M'Baye, Marcin Komenda, Bartosz Bućko – Kamil Dembiec (libero) oraz Patryk Szwaradzki, Kamil Dębski, Patryk Szczurek, Dominik Kramczyński. Trener: Daniel Pliński.

Wyniki meczów ćwierćfinałowych Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2022:

2022-02-01: Trefl Gdańsk – GKS Katowice 3:1 (25:21, 25:20, 20:25, 25:17)

2022-02-02: Asseco Resovia – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (23:25, 25:9, 25:23, 25:18)

2022-02-23: Jastrzębski Węgiel – Projekt Warszawa 3:0 (25:22, 25:20, 25:18)

2022-02-23: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PSG Stal Nysa 3:1 (18:25, 25:22, 25:22, 25:21)