Ponad 200 ukraińskich pływaków trenuje w Polsce

Inne
Ponad 200 ukraińskich pływaków trenuje w Polsce
fot. PZP

Ponad 200 pływaków z zaatakowanej przez Rosji Ukrainy trenuje w Polsce. Duże grupy przebywają w Centralnych Ośrodkach Sportu w Cetniewie i Wałczu - poinformowała krajowa federacja.

- Telefon dzwoni praktycznie bez przerwy. Jest pełno zapytań o miejsca do trenowania. Działamy zgodnie z apelem Ministerstwa Sportu i Turystyki, a więc robimy wszystko, by młodzi Ukraińcy mieli odpowiednie warunki do pracy nad formą. Działamy na tyle, na ile pozwalają nasze możliwości, bo przecież Polski Związek Pływacki nie dysponuje własnymi obiektami. Cieszę się, że w pomoc zaangażowało się tak wiele osób – trenerzy, zawodnicy, poszczególne kluby. To pokazuje, że w obliczu ogromnej tragedii Ukraińców nasze środowisko potrafiło stanąć na wysokości zadania - powiedziała prezeska Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak, cytowana w komunikacie.

 

Jak dodała, zarząd PZP przegłosował uchwałę o zwolnieniu ukraińskich sportowców z opłat startowych. W planach jest też dopuszczenie zagranicznych pływaków do udziału w zawodach centralnych.

 

ZOBACZ TAKŻE: W Mariupolu zbombardowano pływalnię. Dzieci i kobiety w ciąży znalazły się pod gruzami

 

Do Polski trafiło do tej pory ponad dwustu ukraińskich pływaków. Kilkoro zostało już zgłoszonych do startu w najbliższych zawodach Arena Grand Prix Pucharu Polski w Oświęcimiu. W finale cyklu w Lublinie powinno ich być jeszcze więcej.

 

PZP poszukuje wsparcia w lokalnych samorządach i szuka możliwości pokrycia kosztów ich noclegów. Duże grupy trafiły m.in. do Centralnych Ośrodków Sportu. W Cetniewie przebywa 24 pływaków, w Wałczu jest 18-osobowa kadra szykująca się do startów w wielomeczu w Słowenii i w mistrzostwach Europy juniorów.

 

- Kolejne ekipy są chociażby w Raciborzu. Z kolei do Ostrowca Świętokrzyskiego i Gorzowa Wielkopolskiego przybyli piłkarze wodni, są też już u nas ukraińscy skoczkowie do wody. Staramy się, by w niektórych miastach otworzono dla tych zawodników specjalne klasy pływackie - podkreśliła Jędrzejczak.

PN, PAP, PZP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie