Champions Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda przegrał w finale z Magnusem Carlsenem

Jan-Krzysztof Duda, przy remisie 1:1, przegrał w sobotę z mistrzem świata Magnusem Carlsenem 0:2 po dogrywce w finale Charity Cup, drugiego turnieju online szachów szybkich cyklu Champions Chess Tour. W piątek Norweg wygrał 2,5:0,5, nazajutrz lepszy był Polak 2,5:1,5.

Sobotni drugi mecz finałowy rozpoczął się od porażki grającego białymi Polaka. W tym momencie Carlsenowi do kolejnego triumfu w cyklu wystarczyło zdobyć jeden punkt w trzech pozostałych partiach. Duda, który pierwszy raz w karierze występował w finale CCT, mocno mu to utrudnił.

Arcymistrz z Wieliczki w pięknym stylu wygrał dwie kolejne partie, rozgrywane w tempie 15 minut plus 10 sekund doliczane po każdym ruchu, i stworzył sobie szansę doprowadzenia w finale do dogrywki. Wykorzystał ją, remisując czarnymi czwartą partię, co dało mu zwycięstwo w rewanżowym meczu 2,5:1,5. Wobec wygranej Carlsena w piątek 2,5:0,5, w myśl regulaminu konieczna była dogrywka, składająca się z dwóch partii w tempie 5 minut plus 3 sekundy.

Jej pierwszą partię Duda przegrał czarnymi, w drugiej, grając białymi, także musiał uznać wyższość rywala.

W ubiegłym roku najlepszy polski szachista trzykrotnie grał w ćwierćfinale CCT, ale w tamtych meczach musiał uznać wyższość Amerykanina Wesleya So, Chińczyka Dinga Lirena i Carlsena. W pierwszym turnieju tegorocznego cyklu nie awansował do czołowej ósemki, zajmując 13. miejsce.

Teraz jako finalista zapewnił sobie udział w trzecim turnieju cyklu, wyższej rangi - Major, który odbędzie się w dniach 20-28 kwietnia.

W Charity Cup decyzją organizatorów z Play Magnus Group nie występowali szachiści z Rosji. W pierwszej tegorocznej edycji wystartowało ich czworo, a Jan Niepomniaszczi awansował do finału, w którym przegrał z Carlsenem.

Marcowej imprezie towarzyszyła akcja zbierania funduszy dla Ukrainy, zaatakowanej przez rosyjskich agresorów. Śledzący rywalizację internauci mogą wpłacać środki na specjalny fundusz UNICEF, wspierający akcję humanitarną na rzecz tego kraju.

Druga edycja Meltwater Champions Chess Tour, czyli szachowej Ligi Mistrzów, z sumą nagród 1,6 mln dolarów, składa się z dziewięciu imprez. Cały cykl zakończy się 20 listopada i po raz drugi wyłoni najlepszego szachistę sezonu w rywalizacji online.