Ostatnia kolejka PlusLigi zadecyduje! Stal traci już tylko dwa punkty do Czarnych

Siatkarze Stali wciąż mają szansę na opuszczenie ostatniego miejsca w tabeli.

W spotkaniu kończącym 25. kolejkę PlusLigi PSG Stal Nysa wygrała z LUK Lublin 3:0. Taki wynik oznacza, że nyscy siatkarze tracą już tylko dwa punkty do Cerrad Enea Czarnych Radom. W ostatniej kolejce rozstrzygnie się, która z tych drużyn utrzyma się, a która zagra w barażu z ekipą z Tauron 1. Ligi.

Siatkarze Stali efektownie rozpoczęli to spotkanie (4:0) i w dalszej części seta utrzymywali wypracowaną w pierwszych akcjach przewagę. Co prawda rywale złapali punktowy kontakt (14:13), ale gospodarze szybko odbudowali przewagę. Gospodarze skuteczniej grali w ataku, lepiej prezentowali się w polu zagrywki. Wygrali trzy ostatnie akcje, wieńcząc seta asem serwisowym Wassima Ben Tary (25:18).

Początek drugiej odsłony również przebiegał po myśli siatkarzy z Nysy (4:1), którzy nadal stwarzali rywalom sporo problemów zagrywką (12:9, 14:11). Lublinianie zdołali odrobić straty (15:15), ale w końcówce znów wyraźną przewagę uzyskali nysanie. Zepsuta zagrywka gości ustaliła wynik na 25:21.

Set numer trzy był bardziej wyrównany od poprzednich. Wynik oscylował wokół remisu i żadna ze stron nie była w stanie zbudować znaczącej zaliczki. Goście pierwsi mieli piłkę setową, gdy skutecznie zaatakował Jakub Wachnik (23:24), ale po chwili Ben Tara obił blok rywali i rozpoczęła się gra na przewagi. Była to długa i zacięta rywalizacja, w której lublinianie nie wykorzystali kilku szans na przedłużenie meczu. Trzy ostatnie akcje wygrali gospodarze. Bartosz Bućko i Zouheir El Graoui popisali się skutecznymi atakami, a w ostatniej akcji seta błąd popełnili przyjezdni (30:28).

Najwięcej punktów: Wassim Ben Tara (22), Zouheir El Graoui (13) – PSG Stal; Bartosz Filipiak (11), Wojciech Włodarczyk (10) – LUK. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (10–2, 4 asy Ben Tara), goście blokiem (6–12). MVP: Marcin Komenda.

Kto zajmie ostatnie miejsce w tabeli PlusLigi? Zadecyduje o tym ostatnia kolejka. Cerrad Enea Czarni Radom zajmują trzynaste miejsce (20 punktów) i w ostatnim meczu zagrają na wyjeździe z PGE Skrą Bełchatów. PSG Stal Nysa ma dwa oczka mniej (18) i na zakończenie fazy zasadniczej zmierzy się w Warszawie z Projektem.

PSG Stal Nysa – LUK Lublin 3:0 (25:18, 25:21, 30:28)

PSG Stal: Marcin Komenda, Zouheir El Graoui, Maciej Zajder, Wassim Ben Tara, Kamil Kwasowski, Moustapha M'Baye – Kamil Dembiec (libero) oraz Kamil Dębski, Patryk Szwaradzki, Bartosz Bućko. Trener: Daniel Pliński.
LUK: Konrad Stajer, Grzegorz Pająk, Wojciech Włodarczyk, Jan Nowakowski, Bartosz Filipiak, Mateusz Jóźwik – Dustin Watten (libero) oraz Jakub Wachnik, Szymon Gregorowicz (libero). Trener: Dariusz Daszkiewicz.

Wyniki meczów 25. kolejki PlusLigi:

2022-03-25: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Trefl Gdańsk 2:3 (25:20, 15:25, 25:20, 20:25, 12:15)
2022-03-25: GKS Katowice – PGE Skra Bełchatów 1:3 (25:21, 19:25, 21:25, 19:25)
2022-03-26: Cuprum Lubin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (25:22, 19:25, 22:25, 27:25, 15:11)
2022-03-27: Aluron CMC Warta Zawiercie – Asseco Resovia 1:3 (25:23, 20:25, 23:25, 23:25)
2022-03-27: Cerrad Enea Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel 0:3 (20:25, 14:25, 16:25)
2022-03-28: Indykpol AZS Olsztyn – Projekt Warszawa 3:0 (25:19, 25:21, 25:20)
2022-03-28: PSG Stal Nysa – LUK Lublin 3:0 (25:18, 25:21, 30:28).