Ponad 10 tys. osób obejrzy charytatywny mecz Lechii z Szachtarem Donieck w Gdańsku

Piłka nożna
Ponad 10 tys. osób obejrzy charytatywny mecz Lechii z Szachtarem Donieck w Gdańsku
fot.PAP
Piłkarzy Lechii Gdańsk czeka dziś wymagający sprawdzian

Ponad 10 tysięcy kibiców obejrzy w czwartek wieczorem na Polsat Plus Arenie Gdańsk towarzyski mecz piłkarzy Lechii z Szachtarem Donieck. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na akcję „Gdańsk Pomaga Ukrainie” – ta kwota wyniesie co najmniej 100 tys. zł.

- Temu wydarzeniu towarzyszy pewna symbolika, płynie z niego też przesłanie. Lechia powstała w 1945 roku na terenie miasta, które zostało kompletnie zburzone w trakcie działań wojennych, a niedaleko stąd, właściwie za naszymi plecami, znajduje się Westerplatte. To miejsce symbol nie tylko rozpoczęcia działań wojennych, ale także bohaterskiej walki. Wynik w tym meczu jest sprawą wtórną, ważne natomiast jest jego przesłanie – stanowcze nie dla wojny i tak dla pokoju – powiedział w czwartek na konferencji prasowej na Polsat Plus Arenie Gdańsk wiceprezes Lechii Michał Hałaczkiewicz.

 

ZOBACZ TAKŻE: Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck. Transmisja TV i stream online

 

To będzie drugie spotkanie rozegrane przez Szachtar w ramach akcji „Futbol dla pokoju. Stop wojnie w Ukrainie". W sobotę drużyna z Doniecka przegrała 0:1 w Atenach z Olympiakosem, we wtorek 19 kwietnia zmierzy się w Stambule z Fenerbahce, a w niedzielę 1 maja w Splicie z Hajdukiem.

 

- Kiedy wczoraj wylądowaliśmy na lotnisku w Gdańsku, a następnie udaliśmy się do hotelu, byliśmy pod wrażeniem przyjęcia i gościnności ze strony klubu i wszystkich osób w mieście. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie i możliwość rozegrania tego meczu, który ma też zwrócić uwagę na sytuację w Ukrainie. Liczymy, że przyczyni się on do jak najszybszego zaprowadzenia pokoju w moim kraju – stwierdził dyrektor Szachtara Dmytro Kyrylenko.

 

Organizatorzy szacują, że to spotkanie, które rozpocznie się o godz. 19.30, obejrzy ponad 10 tys. widzów. A taką frekwencję w tym roku na tym obiekcie zanotowano tylko raz – na meczu Lechii z Lechem Poznań pojawiło się 11002 kibiców.

 

- To mecz nie tylko o pokój, ale także o nadzieję. Wielu naszych braci i sióstr z Ukrainy ma nadzieję, że uda im się niebawem wrócić do swojej ojczyzny i przystąpić do jej odbudowy. Do tej pory sprzedaliśmy ponad osiem tysięcy biletów, a dochód na pewno przekroczy 100 tys. zł. Są też sponsorzy, którzy wykupili wejściówki dla wspólnoty ukraińskiej w Gdańsku. Te środki zostaną przekazane na codzienną pomoc dla Ukraińców w naszym mieście. Mam nadzieję, że dzisiaj zwycięży frekwencja i na stadionie pojawi się jak najwięcej osób – dodała wiceprezes Fundacji Gdańskiej Dobrawa Morzyńska.

 

W trakcie konferencji spod stadionu wyjechał transport lekarstw do obwodu donieckiego. Z kolei po spotkaniu piłkarze Szachtara i Lechii wspólnie pomagali wolontariuszom wydawać dary uchodźcom z Ukrainy w hali namiotowej. 

fdz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie