MŚ 2022: Tysiące osób w Dausze przyszło zobaczyć mistrzowskie trofeum

Piłka nożna
MŚ 2022: Tysiące osób w Dausze przyszło zobaczyć mistrzowskie trofeum
Fot. PAP
MŚ 2022: Tysiące osób w Dausze przyszło zobaczyć mistrzowskie trofeum

Tysiące pracowników migracyjnych, którym Katar zawdzięcza w szczególności swoje nowoczesne stadiony, ustawiło się w piątek w długie kolejki, aby zobaczyć trofeum piłkarskich mistrzostw świata 2022.

W trakcie ostatniego publicznego pokazu przed turniejem trofeum zostało umieszczone na parkingu w pobliżu głównego stadionu krykieta w Dausze w centrum handlowym Asian Town. Każda osoba miała około 15 sekund na zrobienie zdjęcia z pucharem zdobytym w 2018 roku przez reprezentację Francji.

 

Wśród chętnych zobaczenia z bliska statuetki przeważali robotnicy przybyli do Kataru z azjatyckich krajów, których nie stać na zakup biletów. Najtańsze wejściówki w cenie 40 riali, czyli nieco ponad 10 euro, szybko się rozeszły. Były zarezerwowane dla 2,8 mln mieszkańców kraju, w tym 2,5 mln obcokrajowców.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Afera biletowa" przed finałem Ligi Mistrzów. Jest reakcja Jurgena Kloppa

 

„Czekanie w kolejce wymaga czasu, ale warto postać. Bilety mogą być zbyt drogie dla wielu z nas, ale Katar i mundial dały mi szansę” – powiedział agencji AFP stolarz Azam Rashi, pracujący na dwóch stadionach.

 

Nieliczni przyznawali, jak Nasim, zatrudniony w magazynie w strefie przemysłowej, że już nabyli bilety. Ale większość osób w kolejce twierdziło, że nie miało tyle szczęścia, ponieważ najtańsze wejściówki szybko się wyprzedały.

 

Te droższe, w cenach zaczynających się od 70 euro, są poza zasięgiem pracowników, którzy często otrzymują płacę minimalną, czyli 270 euro miesięcznie.

 

"Mundial jest ekscytujący, ale jest dla mnie zdecydowanie zbyt drogi" – przyznał Tarir, pracownik administracyjny. Ahmed Kareem, robotnik budowlany, który od dziesięciu lat mieszka w Katarze, podobnie jak większość migrantów mecze ogląda tylko w telewizji. „To trofeum to wielkie wydarzenie. Dla większości z nas jest to jedyna okazja, aby zobaczyć je z bliska” – podsumował.

 

Azja Południowa dostarcza do Kataru większość robotników, którzy zbudowali siedem nowych stadionów i odnowili ósmy, na pierwsze mistrzostwa świata organizowane w kraju arabskim.

 

Katar spotkał się z ostrą krytyką w związku z nieprzestrzeganiem praw człowieka wobec zagranicznych pracowników. Władze emiratu twierdzą, że w ostatnich latach wprowadziły znaczące zmiany, czyniąc go najbardziej postępowym państwem Zatoki Perskiej w tej dziedzinie.

 

Mistrzostwach świata w Katarze zostanę rozegrane w dniach 21 listopada - 18 grudnia.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie