Kamil Grabara zadebiutował w kadrze bez gry w Ekstraklasie

Piłka nożna
Kamil Grabara zadebiutował w kadrze bez gry w Ekstraklasie
fot. PAP
Kamil Grabara zadebiutował w kadrze bez gry w Ekstraklasie

23-letni bramkarz Kamil Grabara zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski w środowym meczu Ligi Narodów z Walią we Wrocławiu (2:1). W styczniu 2016 przeniósł się z Ruchu Chorzów do Liverpoolu, mimo że w grał w zespole juniorskim i występował w 3-ligowych rezerwach „Niebieskich”.

Krótko po tamtym transferze urodzony w Rudzie Śląskiej piłkarz przekonywał uczniów „swojej” szkoły podstawowej, że "warto w siebie wierzyć i spełniać czynami swoje marzenia".

Zobacz także: Polska - Walia. O czym Lewandowski i Bale rozmawiali po meczu? (WIDEO)

 

Zawodnik wyjechał do Anglii w wieku 17 lat. Początkowo mieszkał w rodzinie zastępczej, po osiągnięciu pełnoletności zamieszkał już sam. "Początki kosztowały mnie bardzo dużo pracy, teraz to już bardziej przyjemność z tego, co robię" – mówił.

 

Grabara podpisał wtedy trzyletnią umowę z Liverpoolem. Ruch nie ujawnił sumy kontraktu. Wiadomo tylko, że wówczas była ona najwyższa w historii klubu, mimo że piłkarz nie zdążył zagrać w najwyższej lidze. O pozyskanie golkipera starali się też działacze obu Manchesterów - City i United.

 

Urodzony w Rudzie Śląskiej bramkarz jest wychowankiem tamtejszego Wawelu Wirek, potem był zawodnikiem Stadionu Śląskiego i został ściągnięty do 14-krotnego mistrza Polski. Trafił do zespołu juniorów, w 2015 roku podpisał z Ruchem trzyletni kontrakt. W listopadzie 2015 zadebiutował w seniorskiej drużynie trzecioligowych rezerw. W polskiej ekstraklasie nie zdążył zagrać.

 

"To wielki talent. Mimo młodego wieku zachowuje się na boisku bardzo dojrzale. Gdybym miał problemy z bramkarzami, dostałby szansę debiutu w ekstraklasie. Kamil ma predyspozycje, by zrobić międzynarodową karierę" - komplementował go sześć lat temu ówczesny szkoleniowiec chorzowian Waldemar Fornalik.

 

Grabara w wieku 17 lat został zaliczony do 60 największych piłkarskich talentów na świecie urodzonych w 1999 roku przez brytyjski dziennik Guardian. Był w tym gronie jedynym Polakiem i jednym z pięciu bramkarzy. Wyróżniony został też m.in. golkiper Milanu Gianluigi Donnarumma.

 

W minionym sezonie Grabara został mistrzem Danii w barwach FC Kopenhaga.

 

Bramkarz przeniósł się do stolicy Danii w lipcu 2021 po rozwiązaniu umowy z Liverpoolem. Polak podpisał umowę do 2026 roku. Wcześniej był wypożyczany m.in. do FC Huddersfield i duńskiego Aarhus GF.

 

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie