Wyścig Solidarności i Olimpijczyków: Timo Kielich bohaterem królewskiego etapu

Timo Kielich z grupy Alpecin-Fenix Devo zwycięzcą 3. etapu kolarskiego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

Belg Timo Kielich (Alpecin-Fenix) wygrał w Nowym Sączu trzeci, królewski etap kolarskiego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków i został nowym liderem klasyfikacji generalnej. Drugi był Tomasz Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski), który zachował szansę na końcowe zwycięstwo.

Finisz czwartkowej rywalizacji był najciekawszym z dotychczasowych. O zwycięstwo na rynku w Nowym Sączu walczyło czterech kolarzy. Najszybszy z nich okazał się 22-letni Belg Kielich, który na ostatnich metrach wyprzedził Budzińskiego, Słowaka Matusa Stocka (ATT Investments) i Nowozelandczyka Ryana Christensena (Bolton Equities).

– Belg okazał się najmocniejszy z nas, ale jestem bardzo zadowolony z drugiego miejsca. To był bardzo ciężki i długi dzień. Było bardzo gorąco, do tego trasa tego etapu z licznymi podjazdami była bardzo wymagająca – przyznał Budziński, który swoją karierę rozpoczynał od kolarstwa górskiego.

W czwartek uczestnicy wyścigu ścigali się na trasie najdłuższego, ponad 200-kilometrowego etapu ze startem w Jaworznie. Na kolarzy czekały pierwsze podjazdy, na których zaplanowano trzy premier górskie. Oprócz gór uczestnicy wyścigu musieli zmagać się z przekraczającym 37 stopni Celsjusza upałem.

Mimo to szybko od peletonu odjechała jedenastoosobowa grupa, z której na kolejnych mniejszych i większych górach odpadali najsłabsi. Po ostatnim kilkukilometrowym podjeździe w Słopnicach zostało sześciu kolarzy, którzy na metę dojechali ponad pięć minut przed peletonem.

– Nasza grupa uformowała się około 30. kilometra. Pracowaliśmy razem i to była dobra współpraca. Kolejni zawodnicy odpadali wraz z kolejnymi podjazdami. W końcu została nas szóstka i losy etapu rozstrzygnęliśmy między sobą. Do końca wyścigu zostały jeszcze dwa etapy. Będę w nich walczył o zwycięstwo, jak i końcowy triumf – zaznaczył 24-letni Budziński.

Nowym liderem wyścigu został Kielich. Budziński traci jednak do Belga tylko 3 sekundy.

W piątek kolarze będą rywalizowali na trasie z Mielca do Tarnobrzega (142,8 km).

33. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków składa się z pięciu etapów i zakończy w sobotę w Łodzi. Uczestniczy blisko 150 zawodników z 26 polskich i zagranicznych grup.