Lechia Gdańsk wydała oświadczenie ws. zamieszek na trybunach

Spotkanie zostało przerwane w 8. minucie z powodu zamieszek jakie wywołali na trybunach kibice gdańskiej drużyny.

Lechia Gdańsk wydała oficjalne oświadczenie, w którym odniosła się do sytuacji jaka miała miejsce podczas domowego meczu eliminacji Ligi Konferencji z macedońską Akademiją Pandev. Spotkanie zostało przerwane w 8. minucie z powodu zamieszek jakie wywołali na trybunach kibice gdańskiej drużyny.

Cała sytuacja miała miejsce na początku spotkania Lechia Gdańsk - Akademija Pandev. Sędzia zdecydował się odesłać piłkarzy do szatni, gdy doszło do starć między pseudokibicami na trybunie zajmowanej przez sympatyków gospodarzy. Po kilku minutach na trybunach został zaprowadzony porządek, spotkanie zostało wznowione o godzinie 21:00.

Belgijski arbiter Nicolas Laforge wykazał się dużą wyrozumiałością wobec incydentu na trybunach, gdzie odbywały się regularne walki między kibicami i poinformował, że po drugiej takiej przerwie mecz zostanie przerwany, a Lechia przegra walkowerem.

Klub wydał oświadczenie, w którym zdecydowanie sprzeciwił się zachowaniu pseudokibiców na trybunach i potwierdził podjęcie działań w celu wykrycia sprawców.

"To oświadczenie jest naszym oficjalnym i jedynym stanowiskiem na dziś i prosimy o Państwa zrozumienie. Kiedy tylko będziemy wiedzieli więcej i będziemy mogli się tym z Państwem podzielić, będziemy oczywiście przekazywać kolejne informacje. Jak widzieliśmy grupa chuliganów przerwała wszystkim prawdziwym kibicom w Gdańsku piłkarskie święto. Chcielibyśmy raz jeszcze jednoznacznie potępić takie zachowania. To dla nas absolutnie niedopuszczalne" - napisano w komunikacie.

Klub przyznał także, że nie zna potencjalnych konsekwencji oraz wymiaru kary jaki może nałożyć UEFA wobec braku odpowiedniego zabezpieczenia imprezy masowej.

"Cała nasza drużyna, klub – wiele osób, od wielu tygodni pracowało, aby dziś kibice mogli zobaczyć z trybun pierwszy od kilku lat mecz i zwycięstwo Lechii w europejskich pucharach. Niestety, zamiast przeżywać wspólnie z kibicami Lechii to spotkanie, byliśmy świadkami niedopuszczalnych zachowań. Wiemy, że służby podjęły już działania, zabezpieczyły monitoring, a pierwsi spośród sprawców zostali zidentyfikowani i zatrzymani.

Sędzia i delegat zadecydowali, że spotkanie będzie wznowione. Nie wiemy jakimi konsekwencjami zakończy się dla klubu ta sytuacja. Jest nam po prostu niezwykle przykro, że grupa chuliganów próbowała zniszczyć prawie 15 000 osób na trybunach to spotkanie. Nie ma i nigdy będzie zgody na takie zachowania na gdańskim stadionie" - podsumowano w oświadczeniu.

Ostatecznie w tym spotkaniu to gdańszczanie wygrali przed własną publicznością z zespołem Akademija Pandev 4:1. Hat-tricka zaliczył Flavio Paixao. Wygrana Lechii Gdańsk zeszła jednak w cień w związku z zamieszkami na trybunach, przez które spotkanie zostało przerwane na około 40 minut.