Międzynarodowa Unia Biathlonu chce kontynuacji sankcji wobec Rosji i Białorusi

Zimowe
Międzynarodowa Unia Biathlonu chce kontynuacji sankcji wobec Rosji i Białorusi
fot. PAP

Zarząd Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) postanowił we wtorek rekomendować Kongresowi tej organizacji utrzymanie zawieszenia członkostwa rosyjskiej i białoruskiej federacji do czasu spełnienia określonych warunków.

Zarząd IBU zwrócił się również o potwierdzenie przez Kongres swojej wcześniejszej decyzji, że rosyjscy i białoruscy sportowcy i działacze nie będą mogli uczestniczyć w międzynarodowych zawodach aż do odwołania, aby chronić bezpieczeństwo sportowców i uczciwość zawodów.

 

Zobacz także: Międzynarodowa Unia Biathlonu wykluczyła zawodników z Rosji i Białorusi

 

Oba wnioski zostaną przedstawione do zatwierdzenia na Kongresie IBU, który odbędzie się w Salzburgu w dniach 15-18 września 2022 roku. Zgodnie z Konstytucją IBU, zawieszenie członkostwa federacji narodowej przez zarząd obowiązuje do następnego Kongresu i musi zostać rozpatrzone.

 

We wniosku Rady Wykonawczej IBU proponuje się, aby członkostwo obu krajowych federacji zostało zawieszone do czasu, gdy wykażą pełne zaangażowanie we wspieranie i promowanie celów i zasad IBU, na przykład wyraźne zdystansowanie się od wojny na Ukrainie i zapewnienie, że żaden z ich oficjeli lub zawodników nie jest aktywnie zaangażowany w wysiłki militarne armii rosyjskiej.

 

Ze swej strony Rosyjski Związek Biathlonu wtorkowe rekomendacje nazwał upolitycznionymi i niezgodnymi z Konstytucją IBU. Zapowiedział, że do 8 września przygotuje prawnie uzasadniony apel do wszystkich uczestników Kongresu i członków IBU, w którym uszczegółowione zostanie jego stanowisko.

 

Międzynarodowa Unia Biathlonu 2 marca, zgodnie z zaleceniami MKOl, postanowiła zabronić udziału wszystkim rosyjskim i białoruskim sportowcom oraz działaczom w swoich międzynarodowych zawodach aż do odwołania.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie