Tym razem bez tie-breaka! Polska pokonała Iran w Memoriale Wagnera

Polska wygrała 3:0 z Iranem w swym pierwszym meczu XIX Memoriału Huberta Jerzego Wagnera.

Polscy siatkarze pewnie wygrali 3:0 z Iranem w Tauron Arenie Kraków w spotkaniu Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. W przeciwieństwie do trzech poprzednich starć obu ekip (na igrzyskach w Tokio i w tegorocznej edycji Ligi Narodów), tym razem do wyłonienia zwycięzcy nie był potrzebny tie-break. W pierwszym meczu turnieju Argentyna pokonała Serbię 3:1.

Polacy dobrze rozpoczęli to spotkanie. Gdy asem serwisowym popisał się Kamil Semeniuk, prowadzili 6:2. Przez pewien czas utrzymywali punktowy dystans (11:6), ale siatkarze reprezentacji Iranu w środkowej części seta ruszyli do odrabiania strat. Po punktowej zagrywce Milada Ebadipoura złapali punktowy kontakt, a po chwili Amirhosejn Esfandijar wyrównał stan seta skutecznym atakiem (14:14). Wydawało się, że to wstęp do zaciętej walki obu ekip, tymczasem dalszą część tej odsłony zdominowali gospodarze. Byli skuteczniejsi w ataku, lepiej prezentowali się w bloku (4–0 w całym secie) i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Przypieczętował je błąd serwisowy Irańczyków (25:19).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej zacięta. Co prawda polscy siatkarze uzyskali przewagę w środkowej części, po serii wygranych akcji (15:11), ale Persowie szybko odpowiedzieli podobną serią (16:15), a później popisali się kolejną. Wygrali pięć kolejnych akcji od stanu 20:18 do 20:23, a w polu serwisowym błyszczał Saber Kazemi. Polacy wpadli w dołek, ale zdołali się z niego wydobyć. Irańczycy mieli piłkę setową przy stanie 22:24, ale gospodarze doprowadzili do rywalizacji na przewagi. Szczęśliwy atak Tomasza Fornala i punktowy blok przechyliły szalę zwycięstwa na stronę Polaków (29:27).

W trzeciej odsłonie polscy siatkarze nadal dobrze prezentowali się w bloku i w polu zagrywki – asami popisali się Marcin Janusz (10:8) i Fornal (12:9). W środkowej części seta osiągnęli wyraźną przewagę (18:12) i pewnie zmierzali po wygraną. Stała się ona faktem po zerwanym ataku siatkarzy Iranu (25:17).

Skrót meczu Polska - Iran:

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (12), Kamil Semeniuk (12), Tomasz Fornal (12), Mateusz Bieniek (10), Jakub Kochanowski (10) – Polska; Saber Kazemi (13), Milad Ebadipour (11) – Iran. Polacy byli skuteczniejsi w ataku, dominowali w bloku (13–1).

XIX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera jest rozgrywany w dniach 18–20 sierpnia 2022 roku w Tauron Arenie Kraków. W turnieju występują siatkarskie reprezentacje Polski, Argentyny, Iranu oraz Serbii. Impreza jest dla uczestników sprawdzianem formy przed mistrzostwami świata, które rozpoczną się 26 sierpnia.

Polska – Iran 3:0 (25:19, 29:27, 25:17)

Polska: Marcin Janusz, Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski – Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal. Trener: Nikola Grbić.

Iran: Amirhosejn Esfandijar, Amir Hossein Toukhteh, Saber Kazemi, Milad Ebadipour, Aliasghar Mojarad, Mohammad Taher Vadi – Mohammadreza Hazratpour (libero) oraz Mahdi Jelveh Ghaziani, Amin Esmaeilnezhad, Mohammad Manavinejad, Javad Karimi. Trener: Behrouz Ataei.