Bundesliga: Piłkarze Unionu przeszli badania profilaktyczne

Piłka nożna
Bundesliga: Piłkarze Unionu przeszli badania profilaktyczne
fot. PAP

Jak informuje niemiecki klub piłkarski Union Berlin wszyscy piłkarze przeszli w czwartek nieobowiązkowe badania profilaktyczne przeciwko nowotworowi jąder w berlińskiej klinice "Charite", po tym jak zdiagnozowana została choroba u niemieckiego obrońcy Timo Baumgartla.

W maju ujawniono nowotwór jądra u Baumgartla i od tego czasu niemiecki piłkarz musiał przejść operację usunięcia guza oraz chemioterapię. Obecnie Niemiec wrócił do treningów z drużyną, ale trener Urs Fischer nie chce przyspieszać powrotu swojego zawodnika na boisko.

 

"Należy pamiętać, że przez trzy miesiące nie trenował. W pierwszej kolejności musi odbudować formę fizyczną, a to z pewnością zajmie dobrą chwilę" - powiedział.

 

W gronie zawodników ligi niemieckiej nie tylko Baumgartl zmagał się z chorobą nowotworową. Taki sam problem mieli przychodzący do Borussii Dortmund iworyjski napastnik Sebastien Haller oraz niemiecki zawodnik Herthy Berlin Marco Richter, który przeszedł jedynie operację usunięcia guza bez późniejszej chemioterapii. Z kolei Baumgartl oraz Haller przeszli zarówno operację jak i chemioterapię. Reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej, były napastnik Ajaksu Amsterdam, będzie musiał pauzować przez kilka miesięcy.

 

W związku z chorobami Hallera, Baumgartla oraz Richtera zwiększyła się świadomość niemieckiej społeczności na znaczenie badań profilaktycznych, a Union Berlin, jako pierwszy klub w Bundeslidze, przeprowadził w czwartek kompleksowe badania profilaktyczne przeciwko nowotworowi jąder w klinice "Charite", która opiekuje się pierwszą drużyną Unionu od wielu lat. Mimo, że badania były nieobowiązkowe, przebadali się wszyscy zawodnicy klubu ze stolicy Niemiec.

 

"Duże słowa uznania dla naszych lekarzy, którzy przeprowadzili badania oraz zawodników za to, że chcieli się przebadać" - podsumował dyrektor Unionu Berlin Oliver Ruhnert.

 

Union Berlin nowy sezon Bundesligi zaczął od zwycięstwa w derbowym meczu z Herthą Berlin (3:1) oraz remisu (1:1) przeciwko Hannoverowi, dzięki czemu zajmuje piąte miejsce w tabeli. W trzeciej kolejce podejmie u siebie RB Lipsk.

PW, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie