Zacięty tie-break w pierwszym meczu MŚ siatkarzy 2022. Brazylia odwróciła losy starcia z Kubą

Brazylia pokonała Kubę na inaugurację MŚ siatkarzy 2022.

W pierwszym spotkaniu mistrzostw świata siatkarzy 2022 Brazylia pokonała w Lublanie Kubę 3:2. Kubańczycy wygrali dwa pierwsze sety, ale ekipa Canarinhos wyrównała stan rywalizacji i była górą w emocjonującym tie-breaku. W drugim meczu grupy B Japonia zagra z Katarem.

W premierowej partii szybko przewagę uzyskali Brazylijczycy (10:6). W środkowej części seta jeszcze ją powiększyli (16:9) i w pewnym momencie wydawało się, że pewnie wygrają tę partię. Kubańczycy przebudzili się jednak, a kluczowym elementem w ich grze stała się zagrywka. Jesus Herrera popisał się dwoma asami serwisowymi i po punktowej serii siatkarzy z Gorącej Wyspy straty wynosiły już tylko dwa oczka (17:15). Gdy asa dołożył jeszcze Miguel Angel Lopez, w końcówce Kubańczycy odrobili straty. Końcówka przyniosła sporo emocji i zwieńczyła ją rywalizacja na przewagi. Siatkarze Canarinhos nie byli w stanie wykorzystać kolejnych piłek setowych, a w końcu seta na swoją korzyść rozstrzygnęła Kuba. Efektowny blok zamknął seta po 37 minutach gry (31:33).

Początek drugiej odsłony to wyrównana walka obu ekip (10:10), ale w środkowej części seta przewagę uzyskali Kubańczycy (14:17). Siatkarze Canarinhos próbowali gonić wynik, ale kluczowe akcje w końcówce padły łupem rywali. Skuteczne ataki Herrery i Marlona Yanta przyniosły reprezentacji Kuby decydujące punkty (21:25).

Brazylijczycy znaleźli się pod ścianą i kolejną partię rozpoczęli od mocnego uderzenia (3:0, 8:2 – po asie serwisowym Joandry Leala). Zmiany dokonane przez trenera Renana Dal Zotto przyniosły efekt. Jego podopieczni poprawili zagrywkę, świetnie prezentowali się w bloku. Kubańczycy po fatalnym początku nie byli w stanie nawiązać walki w dalszej części seta i właściwie statystowali rywalom pewnie zmierzającym po wygraną. Jednostronną partię zakończył skutecznym atakiem Wallace de Souza (25:16).

W czwartym secie po wyrównanym początku (6:6), skuteczną grą błysnął Wallace i Brazylia uzyskała przewagę (10:6). W dalszej części seta Kubańczycy właściwie tylko na moment zagrozili rywalom, gdy w polu zagrywki błysnął Lopez (16:13). Brazylijczycy szybko odpowiedzieli asem Felipe Roque i zniechęcili rywali do gry. W końcówce kontrolowali sytuację, a wynik na 25:17 ustalił autowy atak Lopeza.

Pierwszy mecz mistrzostw świata 2022 rozstrzygnął się więc w tie-breaku. W nim, przy zmianie stron dwa oczka zaliczki miała Brazylia (8:6). Później utrzymywali przewagę i przy stanie 12:8 wydawało się że dowiozą ją do końca. Kubańczycy nie rezygnowali i po ataku Marlona Yanta złapali punktowy kontakt (11:12). Yant popisał się kolejnym atakiem, później asem serwisowym i Kuba odrobiła straty (13:13), a po punktowym bloku miała piłkę meczową. Seta rozstrzygnęła gra na przewagi. Wojnę nerwów rozstrzygnęli po swojej myśli Brazylijczycy. W ostatniej akcji meczu skutecznym atakiem popisał się pochodzący z Kuby Leal (18:16).

Skrót meczu Brazylia - Kuba:

Najwięcej punktów: Wallace De Souza (22), Joandry Leal (20), Lucas Saatkamp (10), Flavio Gualberto (10) – Brazylia; Jesus Herrera (18), Miguel Angel Lopez (13), Robertlandy Simon (10) – Kuba. Brazylijczycy lepiej punktowali blokiem (13–9), popełnili też mniej błędów własnych.

W drugiej kolejce grupy B, która swoje mecze rozgrywa w Lublanie, Kuba zagra z Katarem, a Brazylia z Japonią. Oba spotkania zaplanowano na niedzielę 28 sierpnia.

Brazylia – Kuba 3:2 (31:33, 21:25, 25:16, 25:17, 18:16)

Brazylia: Bruno Rezende, Wallace De Souza, Joandry Leal, Lucas Saatkamp, Ricardo Lucarelli, Flavio Gualberto – Thales
Hoss (libero) oraz Rodrigo Leao, Felipe Roque, Adriano Fernandes, Darlan Souza, Fernando Gil Kreling. Trener: Renan Dal Zotto.
Kuba: Osniel Mergarejo, Livan Osoria, Jesus Herrera, Robertlandy Simon, Miguel Angel Lopez, Adrian Goide – Yonder Garcia (libero) oraz Marlon Yant, Livan Taboada, Jose Gutierrez, Michael Sanchez. Trener: Nicolas Vives.