21:19 w tie-breaku! Siatkarski dreszczowiec w starciu Iranu z Argentyną

W spotkaniu grupy F mistrzostw świata siatkarzy 2022 Argentyna przegrała w Lublanie z Iranem 2:3. Obie ekipy stoczyły niezwykle zacięte starcie, co podkreślają wyniki setów – drugiego (28:30), czwartego (34:32) oraz tie-breaka (19:21). We wcześniejszym meczu tej grupy Holandia pewnie pokonała Egipt 3:0.

Premierowa odsłona starcia Argentyny z Iranem była wyrównana, ale w końcówce dość pewnie wygrali ją siatkarze z Argentyny. Ostatni punkt przyniósł im błąd serwisowy rywali (25:22). W drugim secie kontynuowali swą dobrą grę, po asie serwisowym Facundo Conte prowadzili już 12:7. Wówczas nastąpiło przebudzenie Irańczyków. Odrobili straty i obie ekipy toczyły zaciętą walkę, którą rozstrzygnęła dopiero rywalizacja na przewagi. Seta zakończył asem serwisowym Morteza Sharifi (28:30).

Argentyńczycy udanie rozpoczęli również trzecią partię, ale Iran odzyskał inicjatywę po dwóch asach serwisowych Milada Ebadipoura (8:11). Od tego momentu Persowie dominowali na parkiecie i Argentyna wyraźnie przegrała tę partię 18:25. Set numer cztery to zacięta walka obu ekip. Argentyna w końcówce prowadziła 23:21, ale rywale wyrównali. Sytuację po raz drugi w tym meczu musiała wyjaśnić gra na przewagi. Tym razem z tej wojny nerwów zwycięsko wyszli siatkarze Albicelestes. Punktowy blok ustalił wynik na 34:32.

Spotkanie rozstrzygnęło się w tie-breaku i w nim również nie zabrakło emocji. Po autowym ataku Conte Iran miał piłkę meczową przy stanie 14:12, ale rywale zdołali wygrać trzy kolejne akcje! Znów gra na przewagi, w której lepsi byli tym razem siatkarze Iranu. Jak zdobyli dwa decydujące punkty? Najpierw Amir Toukhteh popisał się skutecznym blokiem, a po chwili Conte pomylił się w ataku (19:21).

Skrót meczu Argentyna - Iran:

Obie drużyny mierzyły się ze sobą przed tygodniem, w sobotę 20 sierpnia w Krakowie w meczu Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Co ciekawe, wówczas również Iran wygrał w tie-breaku, choć trenerzy wystawili mocno przemieszane składy.

Argentyna – Iran 2:3 (25:22, 28:30, 18:25, 34:32, 19:21)