MŚ siatkarzy 2022: Wyniki i skróty meczów drugiego dnia turnieju - 27 sierpnia

Radość siatkarzy reprezentacji Turcji po zwycięstwie nad Chinami.

W sobotę rozegrano sześć kolejnych spotkań mistrzostw świata siatkarzy 2022. Polacy mają dzień przerwy, ale w innych grupach nie brakowało interesujących konfrontacji. Sprawdź wyniki meczów 1. kolejki w grupach A, E oraz F.

W pierwszym sobotnim meczu Turcja i Chiny otworzyły rywalizację w grupie E, która swoje mecze rozgrywa w Lublanie. Spotkanie zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem siatkarzy reprezentacji Turcji 3:0. Byli oni skuteczniejsi w ataku, lepiej prezentowali się również w bloku. Ryzykowali w polu zagrywki, co powodowało wiele błędów, ale też przyniosło siedem asów serwisowych. Chińczycy nie zawiesili rywalom poprzeczki zbyt wysoko i zagrali w tym spotkaniu bardzo słabo. Włosi rozpoczęli mistrzostwa meczem z Kanadą. Dwa pierwsze sety zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem siatkarzy z Italii (25:13, 25:18). Kibice spragnieni większych emocji doczekali się ich w trzeciej partii. Siatkarze spod znaku Klonowego Liścia włączyli się do gry, dobrze zaprezentował się Stephen Maar i dość niespodziewanie obie ekipy rozegrały jednego z najdłuższych setów w historii mistrzostw świata! Włosi zdołali ostatecznie wygrać tę część meczu 39:37, a ostatnią akcję skończył Alessandro Michieletto.

Zmagania w grupie F w Lublanie zainaugurowała konfrontacja Holandii z Egiptem. Na boisku obie ekipy dzieliła różnica klasy. Drużyna z Europy była lepiej zorganizowana taktycznie i skuteczniejsza w ofensywie; statystyki punktowych bloków (9–4) i zagrywek (6–1) również nie pozostawiają wątpliwości. Egipcjanie próbowali nawiązać walkę, co udało im się we fragmentach drugiego seta, ale rywale nie pozwolili im na zbyt wiele. Nimir Abdel-Aziz wywalczył dla zwycięzców 21 punktów (16/32 w ataku + 3 asy + 2 bloki). W drugim spotkaniu tej grupy siatkarze Argentyny i Iranu stworzyli kapitalne widowisko, w którym aż trzy sety (w tym tie-break) rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. Ostatecznie Argentyńczycy ulegli Iranowi 2:3.

W pierwszym spotkaniu grupy A Tunezja pewnie pokonała w katowickim Spodku Portoryko 3:0. Ciekawie zapowiadająca się konfrontacja Ukrainy z Serbią również zakończyła się w trzech odsłonach. Ukraińcy zaprzepaścili swoje szanse w premierowej partii. Najpierw gonili wynik, a w końcówce uzyskali przewagę i przy stanie 24:22 mieli piłkę setową. Serbowie zdołali jednak doprowadzić do rywalizacji na przewagi, a w niej przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę (26:28). W kolejnych setach przewagę mieli siatkarze reprezentacji Serbii, a ekipie Ukrainy nie pomagały błędy własne. Wyższa jakość gry, przewaga w polu serwisowym pozwoliły Serbom pewnie wygrać, mimo słabszej dyspozycji Aleksandara Atanasijevicia.