MŚ siatkarzy 2022: Zaprzepaszczona szansa Bułgarów! Mecz "polskiej" grupy rozstrzygnięty w trzech setach

W meczu 2. kolejki grupy C mistrzostw świata iatkarze Stanów Zjednoczonych pokonali Bułgarię 3:0. Siatkarze z Bułgarii mieli szansę na przedłużenie spotkania, w trzecim secie prowadzili 24:21, a jednak Amerykanie wygrali tę partię, cały mecz i zapewnili sobie awans do czołowej szesnastki turnieju. W drugim niedzielnym spotkaniu tej grupy Polska zagra z Meksykiem.

Amerykanie efektownie rozpoczęli to spotkanie i szybko wypracowali sobie znaczącą przewagę (9:4). Później jednak popełnili kilka błędów, co pozwoliło rywalom złapać punktowy kontakt (12:11). Siatkarze USA szybko jednak odbudowali przewagę (19:14). Skutecznie prezentowali się w ofensywie, dobrze też zagrywali, a wynik na 25:20 ustalił asem serwisowym Kyle Russell (25:20).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana, a zmiany w ekipie Bułgarskiej przyniosły efekt. Wynik długo oscylował wokół remisu (9:9, 13:13, 19:19). W końcówce Bułgarzy uzyskali przewagę, po asie serwisowym Cwetana Sokołowa było 20:22. Trzy kolejne akcje wygrali jednak Amerykanie. Seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 23:23. Najpierw Bułgarzy popełnili błąd w polu serwisowym, a po chwili Joshua Tuaniga wywalczył ostatni punkt bezpośrednio z zagrywki (25:23).

W trzeciej partii Amerykanie prezentowali się wyraźnie słabiej, co wykorzystali przeciwnicy. Boisko musiał wcześniej opuścić rozgrywający Micah Christenson, który najprawdopodobniej zmagał się z urazem. Set toczył się przy przewadze Bułgarów (6:9, 10:14, 19:22). Gdy asem serwisowym popisał się Giorgij Seganow, mieli oni piłkę setową przy stanie 21:24. Amerykanie zdołali jednak odwrócić losy tej partii, popisując się punktową serią. Skutecznie zaatakował David Smith, akcję na siatce wygrał Garrett Muagututia, a asa dołożył Torey DeFalco. To oznaczało grę na przewagi, w której Aaron Russell i DeFalco wywalczyli decydujące punkty (26:24).