MŚ siatkarek 2022: Polki przegrały w starciu z mistrzyniami świata

Polskie siatkarki przegrały z Serbią w meczu mistrzostw świata w Łodzi.

W swym pierwszym meczu w drugiej rundzie mistrzostw świata siatkarek reprezentacja Polski przegrała w Łodzi z Serbią 0:3. To trzecia porażka podopiecznych trenera Stefano Lavariniego w turnieju. Polki rywalizują w grupie F, z której cztery najlepsze ekipy wywalczą awans do ćwierćfinału.

Premierowa odsłona długo toczyła się przy przewadze reprezentacji Serbii (9:13, 11:16). W końcówce Serbki miały wyraźną przewagę (14:20) i wydawało się, że pewnie wygrają tę partię. Polki zerwały się jednak do walki. Zmniejszyły różnicę do dwóch oczek (19:21), a później złapały punktowy kontakt (22:23), gdy rywalki nie poradziły sobie z zagrywką Agnieszki Korneluk i dotknęły siatki. Rywalki miały piłkę setową przy stanie 22:24, po szczęśliwym ataku Tijany Boskovic. Atak Magdaleny Stysiak i punktowy blok Polek oznaczał jednak, że partię rozstrzygnie gra na przewagi. Przestrzelona zagrywka gospodyń i as Jovany Stevanovic rozstrzygnęły ją na korzyść reprezentacji Serbii (24:26).

Serbskie siatkarki udanie rozpoczęły również drugiego seta. Gdy Bianka Busa popisała się asem serwisowym, Polki przegrywały 3:8. Środkowa część seta również przebiegała po myśli mistrzyń świata. Dopiero od stanu 12:19 nastąpiły przebłyski w grze gospodyń. Po dobrych zagrywkach Klaudii Alagierskiej-Szczepaniak straty zmalały do trzech oczek (16:19). W końcówce Serbki pewnie zmierzały po wygraną, a punktowy blok dał im piłkę setową przy stanie 19:24. Polki stać był na jeszcze jeden zryw – atak Zuzanny Góreckiej, as i atak Stysiak... W kolejnej akcji Boskovic zamknęła jednak seta skutecznym atakiem (22:25).

Początek trzeciej partii to wyrównana walka obu ekip (8:8). Później serbskie siatkarki odskoczyły na kilka punktów (11:15) i Polki znów musiały gonić wynik. W końcówce Serbki nie dały sobie odebrać przewagi i kontrolowały sytuację. Atak blok-aut Stevanovic dał im piłkę meczową (16:24). Olivia Różański popisała się jeszcze asem serwisowym, ale autowy atak Stysiak przyniósł rywalkom brakujący punkt (18:25).

Skrót meczu Polska - Serbia:

Najwięcej punktów: Olivia Różański (17), Magdalena Stysiak (14) – Polska; Tijana Boškovic (14), Jovana Stevanovic (11) – Serbia.

W pozostałych meczach grupy F Kanada wygrała z Tajlandią 3:1, USA z Dominikaną 3:1, a Turcja z Niemcami 3:0. W środę rywalem Polek będzie reprezentacja USA. Awans do ćwierćfinału wywalczą cztery najlepsze drużyny.

Polska – Serbia 0:3 (24:26, 22:25, 18:25)

Polska: Joanna Wołosz, Magdalena Stysiak, Klaudia Alagierska-Szczepaniak, Agnieszka Korneluk, Zuzanna Górecka, Olivia Różański – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Gałkowska, Weronika Szlagowska, Katarzyna Wenerska. Trener: Stefano Lavarini.
Serbia: Bianka Busa, Bojana Drca, Maja Aleksic, Jovana Stevanovic, Tijana Boškovic, Sara Lozo – Teodora Pusic (libero) oraz Bojana Milenkovic, Katarina Lazovic. Trener: Daniele Santarelli.