MŚ siatkarek 2022: Zwycięstwo Polek nad Niemkami na zakończenie fazy grupowej

W ostatnim meczu drugiej fazy grupowej mistrzostw świata siatkarek Polska wygrała z drużyną Niemiec 3:2. Reprezentacja Polski siatkarek w czołowej ósemce MŚ znalazła się po raz pierwszy od 1962 roku! W ćwierćfinale Polki zmierzą się z Serbią.

W pierwszym secie Polki zaczęły budować przewagę po dwóch asach serwisowych Zuzanny Góreckiej (8:6). W środkowej części seta jeszcze powiększyły zaliczkę (16:12), później jednak do głosu doszły Niemki. Popisały się serią wygranych akcji, zwieńczoną asem Liny Alsmeier (16:16), a później uzyskały przewagę (18:20). Końcówka seta to zacięta walka obu ekip. Niemki pierwsze miały piłkę setową (23:24), ale skuteczny atak Weroniki Szlagowskiej rozpoczął grę na przewagi. Rozstrzygnęły ją dwa błędy w ataku popełnione przez niemieckie siatkarki (26:24).

Polskie siatkarki dobrze rozpoczęły drugą odsłonę, po dobrych zagrywkach Olivii Różański prowadziły 5:1. Szybko jednak do głosu doszły przeciwniczki (7:9), które wykorzystały słabsze momenty w grze gospodyń (10:13, 14:17). W końcówce skuteczniejsze w ataku Niemki miały wyraźną przewagę, a ostatnią akcję tej części meczu skończyła Alsmeier (20:25).

W połowie drugiego seta stało się jasne, że polskie siatkarki zagrają w ćwierćfinale MŚ. Zadecydowało o tym zwycięstwo Kanady w meczu z Dominikaną (3:2). Biało-czerwone walczyły jednak o awans na trzecie miejsce w grupie.

W trzeciej odsłonie inicjatywę odzyskały Polki. W budowaniu przewagi pomogły asy serwisowe Klaudii Alagierskiej-Szczepaniak (7:7) i Różański (10:9). W środkowej części seta gospodynie popisały się serią wygranych akcji, zwieńczoną asem Góreckiej (19:12). To pozwoliło kontrolować sytuację w końcówce i spokojnie zmierzać po wygraną, którą przypieczętował serwis rywalek w siatkę (25:18).

Początek czwartej partii to wyrównana walka obu ekip (10:10). W środkowej części seta minimalną przewagę uzyskała reprezentacja Polski (15:13), ale rywalki odpowiedziały punktową serią. Trzy razy skutecznie zaatakowała Jennifer Janiska, dwa błędy popełniły Polki i zrobiło się 15:18. Polki błyskawicznie odrobiły straty, a atak i blok Magdaleny Stysiak oznaczał prowadzenie 21:19. Agnieszka Korneluk popisała się asem na wagę piłki meczowej (24:22), ale Niemki doprowadziły do gry na przewagi, a później Alsmeier posłała asa (24:25). Wojnę nerwów wygrała reprezentacja Niemiec, a w końcówce znów skutecznością popisała się Janiska.

Po stracie punktu stało się jasne, że reprezentacja Polski w 1/4 finału zagra z Serbią. Polki udanie rozpoczęły tie-breaka (4:0). Przy zmianie stron miały dwa oczka zaliczki (8:6), a po niej asem popisała się Stysiak. Rywalki odrobiły straty (9:9), później jednak poszła punktowa seria Polek. Dwa ataki Stysiak, przedzielone dwoma blokami Korneluk wyprowadziły Polskę na piłkę meczową. W ostatniej akcji meczu błąd rywalek przesądził o zwycięstwie Polski (15:10).

Skrót meczu Polska - Niemcy:

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (32), Olivia Różański (18), Agnieszka Korneluk (17) – Polska; Hanna Orthmann (26), Lina Alsmeier (18), Jennifer Janiska (17), Camilla Weitzel (10) – Niemcy.

Drużyna trenera Stefano Lavariniego zajęły czwarte miejsce w grupie F, z bilansem sześciu zwycięstw i trzech porażek. Wywalczyła awans do ćwierćfinału, w którym zmierzy się we wtorek w Gliwicach z broniącą tytułu Serbią. To pierwszy awans polskich siatkarek do czołowej ósemki MŚ od 1962 roku, kiedy wywalczyły brązowy medal.

Polska – Niemcy 3:2 (26:24, 20:25, 25:18, 26:28, 15:10)

Polska: Agnieszka Korneluk, Kamila Witkowska, Zuzanna Górecka, Magdalena Stysiak, Joanna Wołosz, Olivia Różański – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Gałkowska, Katarzyna Wenerska, Weronika Szlagowska, Klaudia Alagierska-Szczepaniak, Monika Fedusio. Trener: Stefano Lavarini.
Niemcy: Pia Kästner, Jennifer Janiska, Lina Alsmeier, Hanna Orthmann, Marie Schölzel, Camilla Weitzel – Anna Pogany (libero) oraz Monique Strubbe, Lena Stigrot, Corina Glaab, Kimberly Drewniok, Laura Emonts, Saskia Hippe. Trener: Vital Heynen.