PlusLiga: PSG Stal pokonała ekipę z Radomia. Festiwal czerwonych kartek w Nysie

Siatkarze Stali Nysa odnieśli jedenaste zwycięstwo w obecnym sezonie PlusLigi.

W spotkaniu 19. kolejki PlusLigi PSG Stal Nysa pokonała Cerrad Enea Czarnych Radom 3:1. Do sporego zamieszania doszło w trzecim secie spotkania; arbiter pokazał czerwone kartki i wykluczył do końca seta trenera radomian Pawła Woickiego. Po dwóch wyrównanych odsłonach, w dwóch kolejnych lepsza była ekipa z Nysy, która zgarnęła komplet punktów.

Premierowa odsłona przyniosła sporo emocji. Na przestrzeni seta przewaga przechodziła z rąk do rąk (12:8, 14:16). W końcówce przewagę uzyskała drużyna z Radomia, która przy stanie 22:24 miała piłkę setową. Goście nie zdołali jednak wykorzystać swoich szans. Siatkarze Stali doprowadzili do rywalizacji na przewagi i wygrali tę wojnę nerwów (29:27).

Gospodarze dobrze rozpoczęli drugą odsłonę. Po asie serwisowym Wassima Ben Tary prowadzili 7:4, a w środkowej części seta jeszcze powiększyli zaliczkę. Dominowali do stanu 18:13, a później oddali inicjatywę rywalom. Radomianie najpierw wygrali trzy kolejne akcje i gdy asem popisał się Timo Tammemaa, było 18:16; później odrobili straty (19:19), a w końcówce dyktowali warunki gry. W ostatnich akcjach siatkarze Stali nie radzili sobie z zagrywkami Bartłomieja Lemańskiego (21:25).

Atmosferę meczu podgrzały wydarzenia z początku trzeciej odsłony. Przy stanie 8:7 zaiskrzyło pod siatką, a arbiter pokazał czerwone kartki; trener radomian Paweł Woicki został wykluczony do końca seta. Nerwowa sytuacja lepiej wpłynęła na gospodarzy. Stal dobrze prezentowała się w polu zagrywki, skutecznie w ataku, w efekcie w środkowej części seta wypracowała kilka oczek zaliczki (17:14, 21:17). Utrzymała ją w końcówce, a wynik na 25:20 ustalił serwis gości w siatkę.

W czwartym secie gospodarze wypracowali sobie solidną zaliczkę (12:7). Drużyna z Radomia nie rezygnowała, wykorzystała problemy rywali w ataku i złapała kontakt (13:12). Gospodarze odbudowali jednak przewagę (19:14). W końcówce spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Dotknięcie siatki przez rywali dało im piłkę meczową, a po chwili punktowy blok zamknął to spotkanie (25:20).

Skrót meczu Stal - Czarni:

Najwięcej punktów: Wassim Ben Tara (25), Michał Gierżot (18), Zouheir El Graoui (10) – PSG Stal; Bartłomiej Lemański (14), Damian Schulz (14), Bartosz Firszt (14), Piotr Łukasik (11) – Cerrad Enea Czarni. MVP: Wassim Ben Tara (19/37 = 51% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 4 bloki).

PSG Stal Nysa – Cerrad Enea Czarni Radom 3:1 (29:27, 21:25, 25:20, 25:20)

Stal: Tsimafei Zhukouski, Zouheir El Graoui, Jakub Abramowicz, Wassim Ben Tara, Michał Gierżot, Konrad Jankowski – Szymon Biniek (libero) oraz Kamil Dembiec (libero), Rafał Buszek, Kento Miyaura, Patryk Szczurek, Kamil Kwasowski, Nicolas Zerba. Trener: Daniel Pliński.
Czarni: Timo Tammemaa, Wiktor Nowak, Bartosz Firszt, Bartłomiej Lemański, Damian Schulz, Piotr Łukasik – Mateusz Masłowski (libero) oraz Paweł Rusin, Matthew West, Mauricio Borges, Daniel Gąsior, Michał Ostrowski. Trener: Paweł Woicki.

Wyniki meczów 19. kolejki PlusLigi:

2023-01-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – Jastrzębski Węgiel 3:2 (22:25, 25:21, 22:25, 27:25, 15:9)
2023-01-06: BBTS Bielsko-Biała – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 23:25, 19:25)
2023-01-07: LUK Lublin – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (23:25, 25:21, 25:19, 25:23)
2023-01-07: Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów 3:1 (25:18, 25:16, 19:25, 25:15)
2023-01-07: Projekt Warszawa – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:14, 27:25, 25:17)
2023-01-08: PSG Stal Nysa – Cerrad Enea Czarni Radom 3:1 (29:27, 21:25, 25:20, 25:20)

2023-01-08: Asseco Resovia Rzeszów – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-09: Barkom-Każany Lwów – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).