Musieli zagrać sześć setów! Siatkarski dreszczowiec Trentino – ZAKSA wyłonił półfinalistę Ligi Mistrzów

Złoty set rozstrzygnął rywalizację ZAKSA - Trentino w ćwierćfinale CEV Champions League 2023.

Siatkarze Itas Trentino wygrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 w rewanżowym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. W pierwszym spotkaniu kędzierzynianie pokonali rywali 3:2. Zwycięzcę rywalizacji wyłonił więc "złoty set", wygrany przez drużynę z Polski 15:9. ZAKSA wywalczyła awans do półfinału, w którym zmierzy się z Sir Sicoma Monini Perugia.

Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy po asie serwisowym Alessandro Michieletto prowadzili 7:4. Kędzierzynianie jeszcze złapali kontakt, ale w środkowej części seta siatkarze Trentino odjechali rywalom (16:11). W końcówce gospodarze kontrolowali sytuację. Byli skuteczniejsi w ataku (67%–35%), a ZAKSA miała problemy ze skończeniem akcji. Właśnie błąd kędzierzynian w ataku zamknął tę część meczu (25:19).

Set numer dwa zaczął się obiecująco, punkt zagrywką zdobył David Smith (1:2). Szybko jednak ekipa z Italii przejęła inicjatywę, a dwoma asami popisał się Michieletto (9:5). Z akcji na akcję gospodarze grali coraz bardziej pewnie i swobodnie, powiększając przewagę (16:10). Odrobinę nadziei wniosło wejście Norberta Hubera, który zaserwował asa (17:14). Przy stanie 20:15 wydawało się jednak, że set jest pod kontrolą gospodarzy... Wówczas nastąpiła niesamowita pogoń ZAKSY. Po trzech punktowych blokach z rzędu było 22:23, a w kolejnej akcji zagrywka Łukasza Kaczmarka dała piłkę setową. Rywale jeszcze się odgryźli, ale w kolejnej akcji zaserwowali w siatkę (23:25).

Kędzierzynianie udanie rozpoczęli kolejną partię (1:4), ale gra szybko się wyrównała. W środkowej części seta przewagę uzyskali gospodarze (10:9, 14:11), ale tym razem kędzierzynianie nie pozwolili odskoczyć rywalom. W końcówce emocje sięgnęły zenitu. ZAKSA pierwsza miała piłkę setową (23:24), ale po chwili rozpoczęła się gra na przewagi. Miała ona niezwykle zacięty i emocjonujący przebieg, a siatkarze obu ekip walczyli o każdą piłkę. Wojnę nerwów wygrali goście, a skuteczny atak Bartosza Bednorza ustalił wynik na 27:29.

Czwarta partia rozpoczęła się zaskakująco – jeszcze przed pierwszą akcją czerwoną kartką zostali ukarani gospodarze. Podobnie jak w poprzednim secie, obie drużyny na przestrzeni seta toczyły wyrównaną walkę. W końcówce na trzy oczka odskoczyło Trentino, gdy asa po taśmie posłał Michieletto (21:18). Gospodarze utrzymali przewagę, a w ostatniej akcji kędzierzynianie popełnili błąd w ataku (25:21).

W tie-breaku minimalną przewagę mieli gospodarze. Przy zmianie stron odskoczyli na trzy oczka, gdy asem popisał się Daniele Lavia (8:5). Błąd kędzierzynian i atak Mateja Kazijskiego powiększyły zaliczkę gospodarzy. Siatkarze ZAKSY gonili wynik. Gdy Aleksander Śliwka obił blok rywali, było 13:11. Przestrzelona zagrywka dała piłkę meczową ekipie Trentino. Sreco Lisinac zakończył mecz (15:12), ale nie był to jeszcze koniec emocji...

Półfinalistę Ligi Mistrzów miał wyłonić złoty set, który rozpoczął się po dłuższej przerwie. W nim obserwowaliśmy dobre otwarcie mistrzów Polski (0:3). Gdy asem popisał się Bartosz Bednorz, było 3:6. Po ataku Śliwki goście mieli dwa punkty przewagi przy zmianie stron (6:8), a po niej zatrzymali blokiem Kazijskiego i asa dołożył Marcin Janusz (6:10). Kolejna czapa na Kazijskim pozwoliła odskoczyć na pięć oczek (7:12). Takiej przewagi nie dali już sobie odebrać, a skuteczny atak Kaczmarka przypieczętował awans do półfinału (9:15).

Skrót "złotego seta" w meczu Trentino - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Matej Kazijski (28), Alessandro Michieletto (23), Sreco Lisinac (14), Marko Podrascanin (13), Daniele Lavia (11) – Trentino; Łukasz Kaczmarek (27), Bartosz Bednorz (20), Aleksander Śliwka (16), David Smith (12), Norbert Huber (12) – ZAKSA. MVP: Łukasz Kaczmarek (23/46 = 50% skuteczności w ataku + 1 as + 3 bloki; zagrał na +17).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Itas Trentino mierzyły się w dwóch poprzednich finałach CEV Champions League, w obu wygrali kędzierzynianie. W 2021 roku w Weronie ZAKSA pokonała rywali 3:1, a w 2022 w Lublanie – 3:0.

W półfinale Ligi Mistrzów kędzierzynianie zagrają z drużyną Sir Safety Perugia. To zwycięzca fazy zasadniczej włoskiej Serie A1, w którym występują dwaj reprezentanci Polski – Wilfredo Leon i Kamil Semeniuk. W drugim półfinale Jastrzębski Węgiel zmierzy się z Halkbankiem Ankara.

Itas Trentino – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (25:19, 23:25, 27:29, 25:21,15:12); złoty set – 9:15

Trentino: Riccardo Sbertoli, Daniele Lavia, Sreco Lisinac, Matej Kazijski, Alessandro Michieletto, Marko Podrascanin – Gabriele Laurenzano (libero) oraz Gabriele Nelli, Niccolo Depalma, Donovan Dzavoronok, Oreste Cavuto. Trener: Angelo Lorenzetti.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Norbert Huber, Adrian Staszewski. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Pierwszy mecz 2:3. Awans: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.