Asseco Resovia liderem PlusLigi przed ostatnią kolejką! Emocjonujące starcie na Podpromiu

Siatkarz Asseco Resovii Rzeszów Maciej Muzaj oraz Jan Martinez Franchi i Karol Urbanowicz z Trefla Gdańsk podczas meczu 29. kolejki PlusLigi.

Asseco Resovia wygrała z Treflem Gdańsk 3:1 w meczu 29. kolejki PlusLigi. Spotkanie miało wyrównany przebieg, a dwa sety zakończyły się rywalizacją na przewagi. Drużyna z Rzeszowa jest liderem tabeli przed ostatnią kolejką spotkań; o dwa punkty wyprzedza Jastrzębski Węgiel, a o trzy Aluron CMC Wartę Zawiercie.

Premierowa partia długo toczyła się przy wyraźnej przewadze rzeszowian. Gospodarze dobrze zaczęli (5:2) i utrzymywali punktowy dystans na przestrzeni seta (14:7, 20:16). Przy stanie 22:17 wydawało się, że pewnie wygrają, a set przebiegnie bez większych emocji. Wówczas jednak nastąpił zaskakujący zwrot akcji. Po serii dobrych zagrywek Lukasa Kampy goście odrobili straty (22:22). Asseco Resovia miała piłkę setową (24:23), ale gdańszczanie doprowadzili do rywalizacji na przewagi i wygrali tę wojnę nerwów. Bartłomiej Bołądź zamknął tę część meczu skutecznym atakiem (25:27).

W drugiej odsłonie oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Na przestrzeni seta wynik oscylował wokół remisu (8:8, 15:15) i żadna ze stron nie była w stanie zbudować trwałej i znaczącej zaliczki. Seta rozstrzygnęły akcje od stanu 21:21. Skutecznym atakiem popisał się Klemen Cebulj, goście popełnili dwa błędy, a wynik na 25:22 ustalił skutecznym atakiem Fabian Drzyzga.

Set numer trzy od początku toczył się przy przewadze Asseco Resovii (7:4). Gdańszczanie złapali kontakt, ale rzeszowianie odpowiedzieli punktową serią przy zagrywkach Toreya DeFalco (16:11). Goście jeszcze w końcówce próbowali podłączyć się do gry. Gdy asem popisał się Kamil Droszyński, było 21:18. Cztery kolejne punkty zapisali na swym koncie gospodarze; Maciej Muzaj skutecznym atakiem przypieczętował wygraną 25:18.

W czwartej partii przewagę uzyskała drużyna z Gdańska (7:9, 11:14), ale gospodarze odrobili straty (15:15). Rozpoczęła się walka punkt za punkt, a końcówka dostarczyła kibicom emocji. Po prostym błędzie rzeszowian było 21:23, później goście mieli piłkę setową przy stanie 22:24 po ataku Bołądzia, ale siatkarze Resovii doprowadzili do rywalizacji na przewagi. W niej górą byli gospodarze, a ostatni punkt dał im błąd rywali w ataku (28:26).

Skrót meczu Asseco Resovia – Trefl:

Najwięcej punktów: Maciej Muzaj (26), Torey DeFalco (20), Jakub Kochanowski (11) – Asseco Resovia; Bartłomiej Bołądź (20), Mikołaj Sawicki (16), Karol Urbanowicz (11) – Trefl. Dominacja gospodarzy w bloku (13–4), goście więcej punktów zdobyli zagrywką (4–6). MVP: Maciej Muzaj (21/39 = 54% skuteczności w ataku + 5 bloków).

Asseco Resovia – Trefl Gdańsk 3:1 (25:27, 25:22, 25:18, 28:26)

Resovia: Jan Kozamernik, Fabian Drzyzga, Torey DeFalco, Jakub Kochanowski, Maciej Muzaj, Mauricio Borges – Paweł Zatorski (libero) oraz Jakub Bucki, Michał Kędzierski, Klemen Čebulj. Trener: Giampaolo Medei.
Trefl: Mikołaj Sawicki, Patryk Niemiec, Lukas Kampa, Jingyin Zhang, Karol Urbanowicz, Bartłomiej Bołądź – Luke Perry (libero) oraz Jan Franchi Martinez, Janusz Gałązka, Kamil Droszyński. Trener: Igor Juricić.

Wyniki meczów 29. kolejki PlusLigi:

2023-03-23: Barkom Każany Lwów – BBTS Bielsko-Biała 3:1 (15:25, 25:18, 25:18, 25:18)
2023-03-25: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (20:25, 25:23, 17:25, 17:25)
2023-03-25: Cerrad Enea Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel 0:3 (16:25, 15:25, 21:25)
2023-03-25: Cuprum Lubin – LUK Lublin 1:3 (21:25, 21:25, 25:23, 20:25)
2023-03-26: Asseco Resovia Rzeszów – Trefl Gdańsk 3:1 (25:27, 25:22, 25:18, 28:26)
2023-03-26: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – GKS Katowice (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-26: Projekt Warszawa – PSG Stal Nysa (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-27: PGE Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).