Szef MKOl zabrał głos. Chodzi o Rosjan i Białorusinów

Inne
Szef MKOl zabrał głos. Chodzi o Rosjan i Białorusinów
fot. PAP/EPA
Szef MKOl zabrał głos. Chodzi o Rosjan i Białorusinów

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach podczas posiedzenia zarządu tej organizacji bronił planów przywrócenia Rosjan i Białorusinów do zawodów jako neutralnych sportowców. Jak stwierdził, ich udział w rywalizacji sprawdza się, mimo trwającej wojny w Ukrainie.

MKOl nałożył sankcje na Rosję i Białoruś po inwazji w lutym 2022 roku, ale teraz chce, aby sportowcy z tych krajów wrócili do rywalizacji w swoich dyscyplinach i mieli szansę zakwalifikować się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Stanowcza deklaracja w sprawie sportowców z Rosji i Białorusi. "Nie ma ani jednego powodu"

 

Wyznaczono tym zawodnikom drogę do wywalczenia przepustek olimpijskich w kwalifikacjach azjatyckich i pozostawiono decyzję o organizacji światowym federacjom. Ukraina grozi jednak bojkotem igrzysk w Paryżu, jeśli Rosjanie i Białorusini będą tam rywalizować, nawet jako neutralni sportowcy.

 

- Uczestnictwo sportowców z rosyjskimi i białoruskimi paszportami w międzynarodowych zawodach działa – powiedział Bach na początku posiedzenia zarządu MKOl w Lozannie.

 

- Widzimy to prawie codziennie w wielu dyscyplinach sportowych, przede wszystkim w tenisie, ale także w kolarstwie, niektórych zawodach tenisa stołowego. Widzimy to również w hokeju na lodzie, piłce ręcznej, piłce nożnej i rozgrywkach ligowych w innych dyscyplinach. W Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie i na innych kontynentach – dodał.

 

Jak zaznaczył, w żadnych z tych zawodów nie miały miejsca incydenty związane z naruszeniem bezpieczeństwa.

 

- Rządy, na których terytorium odbywają się zawody, wydają wizy (rosyjskim i białoruskim sportowcom - PAP) z nielicznymi wyjątkami, a w innych krajach wydają nawet pozwolenia na pracę tym zawodnikom i sportowcom – stwierdził Bach.

 

Rosjanie i Białorusini rywalizują jako neutralni w niektórych dyscyplinach, ale zdarza się, że ich obecność wywołuje mieszane reakcje, a nawet protesty sportowców.

 

Kilkanaście krajów zbojkotowało niedawno mistrzostwa świata kobiet w boksie w proteście przeciwko ich obecności w zawodach.

 

Natomiast niemiecka elitarna grupa sportowców "Athleten Deutschland" wezwała we wtorek MKOl do całkowitego zakazu ich rywalizacji na czas wojny.

 

"Dopóki trwa wojna agresywna, uważamy za konieczne całkowite wykluczenie Rosji i Białorusi. Wykluczenie musi dotyczyć federacji, działaczy i niestety także sportowców" – napisano w oświadczeniu.

 

Bach powiedział, że polityka nie może być częścią zawodów sportowych, a sportowcy nie powinni być karani za swoje paszporty.

 

- Nie będziemy w stanie znaleźć rozwiązania, które zadowoli wszystkich. Być może będziemy musieli z tym żyć - przyznał działacz.

 

Kilka dni wcześniej, przemawiając na forum politycznym w niemieckim Essen, Bach podkreślił, że igrzyska olimpijskie oraz MKOl nie mogą być arbitrami w globalnych sporach politycznych.

 

Jak wówczas zaznaczył, igrzyska powinny trzymać się z dala od polityki, w przeciwnym razie stracą moc jednoczącą. Powołał się na przykłady wcześniejszych bojkotów w latach 70. i 80. XX wieku.

 

- Mamy dylemat. Czujemy, cierpimy i rozumiemy ukraińskich obywateli oraz sportowców. Z drugiej strony, jako organizacja globalna, ponosimy odpowiedzialność za prawa człowieka i Kartę Olimpijską. Jedno i drugie nie pozwala na tak totalną izolację osób posiadających konkretny paszport - przyznał przewodniczący MKOl w ubiegłym tygodniu w Essen.

 

Warto przypomnieć, że Polska jest za wykluczeniem Rosjan i Białorusinów z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich.

 

– Sport przez reżim Putina, przez reżim rosyjski był przez lata wykorzystywany do tego, aby budować pozycję tego reżimu w świecie –powiedział minister minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podczas I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.

 

Bortniczuk był także jednym z 24 ministrów krajów Unii Europejskiej, którzy skierowali oficjalny list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie wykluczenia Rosjan i Białorusinów z nadchodzących igrzysk. 

 

"Wzywamy Komitet Wykonawczy MKOl, aby ponownie przedstawił swoje stanowisko wyrażone w oświadczeniu z dnia 28 lutego 2022 r. oraz wezwał wszystkie międzynarodowe federacje sportowe do przestrzegania określonych w nim zasad" - podkreślili sygnatariusze listu.

 

Głos w tej sprawie zabrał również Andrzej Kraśnicki. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego podkreślił, że Polska pozostanie solidarna z Ulkrainą. 

 

- PKOl był, jest i będzie solidarny z Ukrainą, ukraińskim narodem i sportowcami. Nasze stanowisko jest spójne ze stanowiskiem Polski i polskich władz - zaznaczył Kraśnicki.

 

Swoje stanowisko w sprawie udziału Rosjan i Białorusinów w igrzyskach olimpijskich jasno przedstawił także Adam Małysz. Prezes Polskiego Związku Narciarskiego w rozmowie z Polsatsport.pl postawił sprawę jasno. 

 

- My jako PZN jesteśmy bardzo przeciwni dopuszczeniu Rosjan. Zresztą nie jesteśmy odosobnieni. Jesteśmy w kontakcie z federacjami narciarskimi innych krajów, które też są mocno przeciwne - powiedział były skoczek narciarski.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie