Jastrzębski Węgiel bliżej finału PlusLigi! Cenne zwycięstwo na wyjeździe

Siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie Miłosz Zniszczoł i Miguel Tavares oraz Tomasz Fornal z Jastrzębskiego Węgla podczas pierwszego meczu półfinałowego PlusLigi.

W pierwszym spotkaniu półfinału PlusLigi siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie przegrali z Jastrzębskim Węglem 1:3. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw, a spotkanie numer dwa również zostanie rozegrane w Zawierciu, w niedzielę 23 kwietnia.

Zawiercianie przystąpili do tego spotkania mocno osłabieni, bo z powodu urazu nie mógł zagrać Uros Kovacević. Brak lidera przełożył się na grę drużyny w pierwszym secie. Po wyrównanym początku (8:8), jastrzębianie zaczęli budować przewagę – najpierw po dobrych zagrywkach Stephena Boyera (8:11), a następnie Trevora Clevenot (9:16). Końcówka to dominacja jastrzębian, którym przygaszeni gospodarze nie byli w stanie się przeciwstawić. Różnica przekroczyła dziesięć oczek, a wynik na 13:25 ustalił błąd zawiercian.

Początek drugiej partii również przebiegał przy przewadze gości (3:7), tym razem jednak siatkarze Aluronu błyskawicznie odrobili straty (7:7). Gra się wyrównała, a w końcówce niespodziewanie to gospodarze przejęli inicjatywę. Tym razem zagrywka i skuteczność w ataku były po ich stronie, a jastrzębianie prezentowali się znacznie słabiej, niż w poprzedniej odsłonie. Dwie ważne akcje skończył Dawid Dulski, a zepsuta zagrywka gości zakończyła seta (25:20).

W kolejnej odsłonie jastrzębianie poprawili skuteczność w ataku i znów uzyskali przewagę. W środkowej części seta odskoczyli na kilka punktów (8:13, 12:18). Zawiercianie jeszcze próbowali odrobić straty, ale goście kontrolowali sytuację. Moustapha M'Baye zamknął tę część meczu skutecznym atakiem (20:25).

Początek czwartego seta przyniósł wyrównaną walkę obu zespołów (10:10). Później minimalną zaliczkę uzyskali jastrzębianie i obie ekipy wkroczyły w decydującą fazę seta przy wyniku 17:20. Trzy ostatnie akcje meczu przyniosły trzy punktowe bloki przyjezdnych (19:25).

Skrót meczu Aluron CMC Warta - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Dawid Dulski (19) – Aluron; Stephen Boyer (21), Tomasz Fornal (13), Trevor Clevenot (13) – Jastrzębski Węgiel. Dominacja jastrzębian w bloku (4–15). MVP: Tomasz Fornal (8/17 = 47% skuteczności w ataku + 5 bloków).

Aluron CMC Warta: Miłosz Zniszczoł, Miguel Tavares Rodrigues, Bartosz Kwolek, Michał Szalacha, Dawid Konarski, Marcin Waliński – Santago Danani (libero) oraz Tomasz Kalembka, Dawid Dulski, Michał Kozłowski, Patryk Łaba, Krzysztof Rejno. Trener: Michał Winiarski.
Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Moustapha M'Baye, Stephen Boyer, Trevor Clevenot, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Dawid Dryja, Jan Hadrava, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura. Trener: Marcelo Mendez.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 1—0 dla Jastrzębskiego Węgla

2023-04-22: Aluron CMC Warta Zawiercie – Jastrzębski Węgiel 1:3 (13:25, 25:20, 20:25, 19:25)
2023-04-23: Aluron CMC Warta Zawiercie – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-04-26: Jastrzębski Węgiel – Aluron CMC Warta Zawiercie (środa, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-04-27: Jastrzębski Węgiel – Aluron CMC Warta Zawiercie /ewentualnie
2023-04-30: Aluron CMC Warta Zawiercie – Jastrzębski Węgiel /ewentualnie.