Emmanuel Macron: Decyzję o starcie Rosjan i Białorusinów podejmie MKOl

Inne
Emmanuel Macron: Decyzję o starcie Rosjan i Białorusinów podejmie MKOl
fot. PAP/EPA/DENIS BALIBOUSE /POOL
Emmanuel Macron

Prezydent Francji Emmanuel Macron zgodził się, że ostateczną decyzję w sprawie rosyjskich i białoruskich sportowców szykujących się do startu w igrzyskach Paryż 2024 powinien podjąć MKOl. Do spotkania z szefem tej organizacji Thomasem Bachem doszło w Pałacu Elizejskim.

Bach konsekwentnie wielokrotnie ostrzegał przed ingerencją rządów w sport i nalegał, aby decyzje olimpijskie, takie jak to, kto startuje, były podejmowane wyłącznie przez organizacje sportowe.

 

ZOBACZ TAKŻE: Polska drużyna wywalczyła kwalifikację olimpijską

 

Jednak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Macrona, aby nie dopuścił do obecności Rosji i Białorusi w IO Paryż 2024 w związku z trwającą inwazją na jego kraj.

 

W styczniu Zełenski powiedział, że „Rosja nie powinna wziąć udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu” podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji.

 

W zeszłomiesięcznym oświadczeniu przywódców Grupy Siedmiu (G7) w sprawie Ukrainy w Hiroszimie napisano, że "w pełni szanowana jest autonomia organizacji sportowych”, ale trzeba mieć pewność, że „rosyjscy i białoruscy sportowcy w żaden sposób nie występują jako przedstawiciele swoich krajów". MKOl potwierdził, że jest to zgodne z jego stanowiskiem.

 

„Prezydent Bach podziękował prezydentowi Macronowi za niedawną deklarację na szczycie G7 w Hiroszimie w Japonii, dotyczącą autonomii sportu i warunków udziału sportowców z rosyjskim lub białoruskim paszportem, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami MKOl” — głosi stanowisko MKOl po spotkaniu z przywódcą Francji.

 

„Ponadto potwierdzili, że decyzja o udziale tych sportowców w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 zostanie podjęta przez MKOl w odpowiednim czasie i że będą nadal współpracować również w tym zakresie” - czytamy w komunikacie.

 

28 marca Komitet Wykonawczy MKOl zalecił, aby rosyjscy i białoruscy sportowcy mogli brać udział w międzynarodowych zawodach tylko jako neutralni sportowcy i tylko ci, którzy nie popierali publicznie inwazji wojskowej na Ukrainie i nie są związani z siłami zbrojnymi lub klubami resortów siłowych. Jednocześnie rosyjscy i białoruscy sportowcy nie powinni być reprezentowani w sportach zespołowych.

 

Zgodnie z tym zaleceniem m.in. międzynarodowe federacje tenisa stołowego, kajakarstwa, boksu, pięcioboju nowoczesnego, szermierki, judo i taekwondo zgodziły się na start sportowców z Rosji i Białorusi. Zawodnicy wcześniej muszą przejść specjalną procedurę weryfikacyjną. Nie zawsze jest ona korzystna dla sportowców. Przykładowo federacja szermiercza nie dopuściła do udziału w zawodach mistrzyń olimpijskich w szabli - Sofii Wielikiej, Jany Jegorian i Sofii Pozdniakowej.

 

Czternaście miesięcy przed igrzyskami w Paryżu nie wszystkie federacje międzynarodowe podzielają to samo stanowisko.

fdz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie