Nowa drużyna w Lidze Narodów siatkarzy! Po raz pierwszy w historii zagra w elicie

Siatkarze reprezentacji Turcji wygrali Challenger Cup 2023.

W dniach 28–30 lipca w stolicy Kataru Dausze został rozegrany FIVB Volleyball Men's Challenger Cup 2023. W finale Turcja wygrała z Katarem 3:2. Zwycięzca turnieju zagra w przyszłym sezonie w Lidze Narodów siatkarzy.

W Challenger Cup 2023 siatkarzy zagrało osiem reprezentacji. Już w ćwierćfinale z nadziejami na powrót do elity pożegnała się najsłabsza drużyna tegorocznej edycji VNL. Chińczycy przegrali z Ukrainą 1:3. W pozostałych meczach na tym etapie nie było wielkich emocji. Siatkarze reprezentacji Chile pewnie wygrali z Tunezją, Katar pokonał w trzech wyrównanych setach Tajlandię. Turcja straciła seta w konfrontacji z Dominikaną, jednak w pozostałych wygrała zdecydowanie.

W pierwszym półfinale doszło do przedwczesnego finału – Turcja zmierzyła się z Ukrainą. Zacięte, pięciosetowe starcie zakończyło się po myśli Turków, którzy w tie-breaku wygrali 15:13. Warto przypomnieć, że w rozegranym pod koniec czerwca finale Złotej Ligi Europejskiej Turcja również wygrała z Ukrainą w pięciu setach. W drugim półfinale Katar pokonał Chile 3:0, a najwięcej emocji przyniósł trzeci set zakończony rywalizacją na przewagi (27:25). Spotkanie o trzecie miejsce nie było ekscytującym widowiskiem – Ukraina gładko ograła Chile 3:0.

W wielkim finale gospodarze turnieju Katarczycy zmierzyli się więc z faworyzowaną reprezentacją Turcji. W pierwszym secie gospodarze wyraźnie przegrali (13:25), kolejne były już jednak bardziej wyrównane. Katarczycy wyrównali (25:21), set numer trzy padł łupem Turków (18:25), jednak gospodarze i tym razem odrobili straty (25:22), doprowadzając do tie-breaka. Początek decydującego seta był wyrównany (5:5), później jednak inicjatywę przejęli Turcy, którzy wygrali dość pewnie (9:15).

Dla reprezentacji Turcji najwięcej punktów zdobył Adis Lagumdzija (21), dla pokonanych – Mubarak Dahi Hammad (12). Katarczycy na przestrzeni meczu nieco słabiej od rywali prezentowali się w ataku, ale statystyki punktowych zagrywek (0–8) i bloków (9–14) wyraźnie przemawiają na ich niekorzyść.

Reprezentacja Turcji w 2024 roku po raz pierwszy zagra w Lidze Narodów siatkarzy. Obecny sezon jest więc historyczny dla tego kraju, bo Turczynki odniosły triumf w VNL 2023. Przed laty Turcy rywalizowali w II dywizji Ligi Światowej, gdzie ich najlepszym rezultatem było 16. miejsce wywalczone w 2016 roku. W turnieju Challenger Cup 2023 byli uznawani za faworyta. Wygrali w czerwcu rozgrywki Złotej Ligi Europejskiej, byli też wśród uczestników turnieju w Dausze najwyżej notowaną drużyną w rankingu FIVB. Zwycięstwo w tej imprezie nie przyszło im jednak łatwo – dwa z trzech meczów rozstrzygali dopiero w tie-breakach.