Polska rozbita przez Słowenię! Nieudane otwarcie Memoriału Wagnera

Polska przegrała ze Słowenią w pierwszym meczu Memoriału Wagnera 2023.

Polska przegrała ze Słowenią 0:3 w pierwszym meczu XX Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Na tym etapie przygotowań do mistrzostw Europy polscy siatkarze nie zdołali zagrozić dobrze dysponowanym rywalom. W drugim piątkowym spotkaniu turnieju Włochy zmierzą się z Francją.

Słoweńcy dobrze rozpoczęli to spotkanie i szybko wywalczyli kilka punktów zaliczki (5:9). Przewagę tę utrzymywali na przestrzeni seta, choć Polacy próbowali odrobić straty. Po ataku Łukasza Kaczmarka złapali kontakt (16:17), ale rywale odbudowali przewagę. W końcówce asem popisał się Wilfredo Leon (21:23), ale dwie kolejne akcje padły łupem Słoweńców. Cebulj skończył atak, a Rok Mozic zamknął seta asem serwisowym (21:25).

Początek drugiej odsłony to wyrównana gra obu ekip (10:10), później jednak inicjatywę przejęli siatkarze ze Słowenii. Po punktowym bloku odskoczyli na cztery oczka (12:16), a później skutecznie bronili tej przewagi. Polacy mieli problemy ze skończeniem ataków, rywale dobrze grali w kontratakach, co przełożyło się na wynik. Gregor Ropret kiwką z drugiej piłki ustalił wynik na 18:25.

Trzeciego seta udanie zaczęli Słoweńcy (4:7). Polacy szybko odrobili straty (7:7), przeciwnicy odbudowali jednak przewagę, w trzech kolejnych akcjach blokując ataki polskich siatkarzy (7:11). Blok był mocną bronią Słoweńców również w dalszej części tej odsłony i wynik wyraźnie się rozjechał (12:19). W końcówce goście kontrolowali sytuację, pewnie zmierzając po zwycięstwo. Cebulj atakiem blok-aut wywalczył piłkę meczową (19:24). Polacy obronili się w dwóch akcjach, asem popisał się jeszcze Leon, ale Tine Urnaut zakończył rywalizację skutecznym atakiem (21:25).

Skrót meczu Polska - Słowenia:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (10) – Polska; Klemen Cebulj (17), Rok Mozic (17), Tine Urnaut (10) – Słowenia. Słoweńcy skuteczniejsi w ataku (40%–58%) i lepiej punktowali blokiem (6–9).

Jak zaznaczał przed turniejem trener Nikola Grbić, polscy siatkarze przystąpili do tego spotkania po wyczerpujących treningach. Budując formę na mistrzostwa Europy, nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki z dobrze dysponowaną ekipą Słowenii.

Polska – Słowenia 0:3 (21:25, 18:25, 21:25)

Polska: Łukasz Kaczmarek, Karol Kłos, Bartosz Bednorz, Kamil Semeniuk, Marcin Janusz, Norbert Huber – Paweł Zatorski (libero) oraz Wilfredo Leon, Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka. Trener: Nikola Grbić.
Słowenia: Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Gregor Ropret, Tine Urnaut, Klemen Čebulj, Rok Možič – Jani Kovačič (libero) oraz Nik Mujanović. Trener: Gheorghe Cretu.