Poznaliśmy triumfatora XX Memoriału Wagnera! Porażka polskich siatkarzy w decydującym meczu

W spotkaniu kończącym XX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera Polska przegrała z Włochami 1:3. Siatkarze Italii odnieśli drugie zwycięstwo i zostali triumfatorami tego prestiżowego turnieju towarzyskiego rozegranego w Tauron Arenie Kraków. Reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce.

Po wyrównanym początku meczu, przewagę uzyskali siatkarze Italii (7:10). Polacy mieli problemy ze skończeniem ataków, rywale skutecznie kontrowali. Dokładali też zagrywkę (8:12 – as Roberto Russo) i blok (12:18). W polskiej ekipie doszło do zmiany rozgrywającego – Marcina Janusza zastąpił Grzegorz Łomacz. Włosi kontrolowali sytuację, a seta zamknął błąd gospodarzy w ataku (18:25).

Druga odsłona to dobre otwarcie Polaków, ale przyjezdni szybko odrobili straty (9:9). W środkowej części seta przewagę mieli Włosi (12:15), ale gospodarze do końca trzymali punktowy kontakt z rywalami. Siatkarze z Italii, przy dobrym przyjęciu, byli skuteczniejsi w ataku i to oni wygrali kluczowe akcje. Daniele Lavia obił polski blok i wywalczył piłkę setową, po chwili odpowiedział Aleksander Śliwka, ale Gianluca Galassi zdobył decydujący punkt atakiem ze środka (23:25).

W trzecim secie trenerzy obu ekip nieco przemeblowali składy. Wynik oscylował wokół remisu (7:7, 12:12). Ta część meczu nie była wielkim widowiskiem, obie drużyny popełniały sporo błędów. W końcówce skuteczniejsi byli Polacy. Gdy Śliwka przedarł się przez blok rywali, odskoczyli na trzy oczka (22:19) i utrzymali przewagę. Wynik seta na 25:21 ustalił kiwką za blok Bartosz Bednorz.

Niestety, po obiecującej trzeciej partii, polscy siatkarze nie zaliczyli udanego początku w kolejnej odsłonie. Niedokładności w ich grze wykorzystali przeciwnicy, w środkowej części seta powiększając różnicę do sześciu oczek (10:16). Polacy nie rezygnowali, zniwelowali straty i gdy asa posłał Bednorz, było 14:17. Włosi jednak szybko odbudowali przewagę. W końcówce asa zaserwował Mattia Bottolo (16:22), kolejne punkty dołożyli Alessandro Michieletto oraz Simone Giannelli i Włosi mieli piłkę meczową. W ostatniej akcji meczu Michieletto zahaczył o polski blok (17:25) i to zagranie zamknęło tegoroczny Memoriał Wagnera.

Skrót meczu Polska - Włochy:

XX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera wygrała reprezentacja Włoch, która w Krakowie pokonała 3:0 Francję, uległa 2:3 Słowenii i ograła 3:1 Polskę. Drugie miejsce zajęła Słowenia, trzecie Polska, a czwarte Francja. Turniej był dla wszystkich uczestników sprawdzianem przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy.

Polska – Włochy 1:3 (18:25, 23:25, 25:21, 17:25)

Polska: Tomasz Fornal, Karol Kłos, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Marcin Janusz – Paweł Zatorski (libero) oraz Kamil Semeniuk, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Bartosz Bednorz, Bartłomiej Bołądź, Jakub Popiwczak (libero). Trener: Nikola Grbić.
Włochy: Alessandro Michieletto, Roberto Russo, Yuri Romanò, Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Daniele Lavia – Fabio Balaso (libero) oraz Mattia Bottolo, Giovanni Sanguinetti, Alessandro Bovolenta. Trener: Ferdinando De Giorgi.