Jakub Miśkowiak ze zwycięstwem w najstarszym żużlowym turnieju w Polsce

Żużel
Jakub Miśkowiak (Tauron Włókniarz Częstochowa) wygrał 71. Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Jakub Miśkowiak (Tauron Włókniarz Częstochowa) wygrał 71. Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, najstarszy turniej żużlowy w Polsce. Kolejne lokaty zajęli Jakub Krawczyk (Arged Malesa Ostrów) i Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno).

Pierwotnie zawody miały zostać rozegrane przed tygodniem, ale niesprzyjająca aura sprawiła, że tor nie nadawał się do jazdy i turniej przełożono. W niedzielne popołudnie na trybunach ostrowskiego stadionu pojawiło się ok. dwóch tysięcy kibiców, którzy na zakończenie żużlowego sezonu obejrzeli ciekawe widowisko.

22-letni Miśkowiak był praktycznie poza zasięgiem rywali. Wygrał cztery wyścigi, a w ostatnim przyjechał na drugiej pozycji za Duńczykiem Matiasem Nielsenem. Dwa punkty wystarczyły do triumfu w całym turnieju. O trzecim miejscu zadecydował dodatkowy bieg, w którym ubiegłoroczny zwycięzca Smektała pokonał Nielsena.

Duńczyk oraz Szwed Oliver Berntzon pożegnali się z ostrowską publicznością. Pierwszy z nich reprezentował barwy Arged Malesy przez dwa sezony, z kolei Berntzon startował w klubie z Wielkopolski przez trzy lata.

Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego to najstarszy turniej żużlowy w Polsce. Jego pierwszym zwycięzcą był 17 września 1950 roku legendarny Alfred Smoczyk. Kilkanaście dni później zginął w wypadku motocyklowym. Na liście triumfatorów są również m.in. Edward Jancarz, Roman Jankowski, Jerzy Szczakiel, Tomasz Gollob, Nicki Pedersen, Tai Woffinden i Bartosz Zmarzlik.