PlusLiga: Barkom Każany Lwów – przeprowadzka do Wielunia

Siatkówka
PlusLiga: Barkom Każany Lwów – przeprowadzka do Wielunia
fot. PAP
Trener drużyny Barkom-Każany Lwów Ugis Krastins.

W sezonie PlusLigi 2023/24 zespół Barkom-Każany Lwów będzie występował w roli gospodarza nie w Krakowie, a w Wieluniu. Ukraiński klub po raz drugi zagra gościnnie w polskiej lidze siatkarzy. Oprócz Ukraińców, w składzie są Łotysze, Argentyńczyk i Francuz.

Barkom-Każany to ukraiński klub, który rok temu został przyjęty w szeregi PlusLigi. Lwowska drużyna nie mogła rozgrywać meczów w swoim mieście ze względu na rosyjską agresję. W tej sytuacji baza klubu została przeniesiona do Krakowa, a drużyna trenowała i rozgrywała swoje mecze w hali Hutnika na Suchych Stawach. Miniony sezon zakończyła na 13. miejscu. W maju poinformowano o zmianie polskiego domu zespołu.

 

Zobacz także: Trenerzy klubów PlusLigi w sezonie 2023/24. Kto prowadzi czołowe drużyny polskiej siatkówki?

 

"W nowym sezonie Barkom Każany Lwów będzie gościł drużyny w hali Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przywróćmy Wieluniowi 'wielką siatkówkę'! Nie możemy się doczekać spotkania z Wami" – napisano na oficjalnym klubowym koncie w mediach społecznościowych.

 

W Wieluniu w przeszłości odbywały się mecze najwyższej klasy rozrywkowej. W latach 2009–11 występował w niej tamtejszy zespół pod nazwą najpierw Pamapol Siatkarz, a po roku Pamapol Wielton. Na początku maja 2011 roku przegrał decydujące spotkanie o pozostanie w ekstraklasie z drużyną z Kielc. Obecnie WKS Wieluń rywalizuje w drugiej lidze (trzeci poziom rozgrywkowy). Hala Sportowa WOSiR pomieścić może ponad tysiąc kibiców.

 

W trakcie okresu przygotowawczego w Barkomie wystąpił ten sam problem, co w czołowych zespołach PlusLigi. Wielu zawodników, jak i łotewski trener Ulgis Krastins, wypełniało reprezentacyjne obowiązki i zespół przygotowywał się do sezonu w okrojonym składzie.

 

– Miałem na zajęciach dwóch rozgrywających, po jednym przyjmującym, atakującym i libero oraz dwóch środkowych – przekazał trener Mateusz Grabda, który na dwa miesiące zastąpił Krastinsa.

 

Z zespołu odeszło pięciu graczy, przyszło zaś sześciu. Siatkarzami ekipy z Lwowa nie są już: Artem Smoliar, Wołodymyr Tewkun, Murat Yenipazar, Jonas Kvalen, Julius Firkal. Nowymi graczami zostali za to: Kristers Dardzans (atakujący), Mousse Gueye (środkowy), Ilia Kowalow (przyjmujący), Luciano Palonsky (przyjmujący), Jarosław Pampuszko (libero), Deniss Petrovs (rozgrywający).

 

Skład Barkom-Każany Lwów na sezon 2023/24:

 

rozgrywający: Ołeksij Hołowen (Ukraina), Deniss Petrovs (Łotwa);
przyjmujący: Iłła Kowalow (Ukraina), Witalij Kuczer (Ukraina), Luciano Palonsky (Argentyna), Ołeh Szewczenko (Ukraina);
atakujący: Kristers Dardzans (Łotwa), Wasyl Tupczi (Ukraina);
środkowi: Ilia Dowhij (Ukraina), Mousse Gueye (Francja), Bohdan Mazenko (Ukraina), Władysław Szczurow (Ukraina);
libero: Dmytro Kanajew (Ukraina), Jarosław Pampuszko (Ukraina).

 

Trener: Ugis Krastins (Łotwa).

RM, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie