24:22 w tie-breaku! Nieprawdopodobne emocje w siatkarskich derbach Opolszczyzny

Robert MurawskiSiatkówka
Siatkarz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Marcin Janusz i trener Tuomas Sammelvuo.

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonali PSG Stal Nysa 3:2 w meczu 2. kolejki PlusLigi. Dwa pierwsze sety wygrali goście, w dwóch kolejnych górą byli kędzierzynianie i zwycięzcę siatkarskich derbów Opolszczyzny wyłonił niezwykle zacięty tie-break. W nim lepsza była ZAKSA, która wygrała... 24:22. Spotkanie rozpoczęło się we wtorek o godzinie 21.10, a skończyło już w środę po północy.

Siatkarskie derby Opolszczyzny lepiej rozpoczęła ekipa z Nysy (2:5). Goście grali skutecznie i długo utrzymywali przewagę, która w pewnym momencie wzrosła do pięciu oczek (15:20). ZAKSA odpowiedziała punktową serią przy zagrywkach Andreasa Takvama i odrobiła straty (21:21). Końcówka przyniosła sporo emocji. Asem popisał się rezerwowy Patryk Szczurek (21:23), blok dał nysanom piłkę setową (22:24), a błąd kędzierzynian zakończył tę partię (23:25).

Druga odsłona miała scenariusz podobny do pierwszej. Siatkarze Stali uzyskali przewagę (7:9) i powiększyli ją w środkowej części seta (12:15). Fragment dobrej gry Bartosza Bednorza pozwolił gospodarzom odrobić straty (19:19). Końcówka toczyła się jednak pod dyktando nysan, którzy po dwóch atakach Michała Gierżota i asie Remigiusza Kapicy odbudowali przewagę (19:22). Utrzymali ją w końcówce, a ostatni punkt dała im zepsuta zagrywka rywali (21:25).

Na początku trzeciego seta wyraźnie rozkręcili się kędzierzynianie, którzy szybko wywalczyli solidną zaliczkę (10:4). Siatkarze PSG Stali odpowiedzieli punktową serią od stanu 14:8 do 14:13, zwieńczoną dwoma asami Kapicy. ZAKSA utrzymała przewagę, mimo kłopotów. Przy stanie 18:15 boisko musiał opuścić Marcin Janusz – rozgrywający miał kłopoty z plecami i poddał się zabiegom fizjoterapeuty. W końcówce gospodarze punktowali zagrywką (21:17 David Smith, 23:18 Przemysław Stępień). Wynik na 25:21 ustalił Bednorz.

Janusz wrócił na boisko od początku kolejnej odsłony, w której również przewagę mieli kędzierzynianie (8:4, 14:8). Zagrywką próbował odgryźć się świetnie dysponowany w tym elemencie Kapica (14:10, 22:19), ale skuteczni w ataku gospodarze utrzymywali punktowy dystans. Stal walczyła do końca, nie brakowało emocji, ale Bednorz wyjaśnił sytuację atakiem blok-aut (25:22).

W tie-breaku ZAKSA prowadziła już 7:4 po asie Bednorza, ale goście odrobili straty (7:7). Obie ekipy walczyły punkt za punkt i losy decydującego seta rozstrzygnęły się w końcówce. Po ataku Bednorza gospodarze mieli piłkę meczową (14:13), ale zepsuta zagrywka rozpoczęła rywalizację na przewagi. W niej kolejne piłki meczowe miała ZAKSA, później Stal (17:18), gdy po weryfikacji zrobiło się nerwowo i Janusz obejrzał żółtą kartkę. Niesamowite spotkanie wygrali ostatecznie kędzierzynianie, a w ostatniej akcji niezwykle długiego meczu błąd w ataku popełnili goście (24:22).

Skrót meczu ZAKSA - Stal:

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (25), Aleksander Śliwka (20), Łukasz Kaczmarek (18), David Smith (11) – ZAKSA; Remigiusz Kapica (25), Zouheir El Graoui (16), Michał Gierżot (13), Nicolas Zerba (11) – Stal. MVP: Bartosz Bednorz (23/32 = 72% skuteczności w ataku + 1 as + 1 blok).

Spotkanie rozpoczęło się we wtorek o godzinie 21.10, a zakończyło już w środę o godzinie 0.01. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle odniosła drugie ligowe zwycięstwo (wcześniej ograła 3:1 PGE GiEK Skrę Bełchatów), a PSG Stal poniosła drugą porażkę (po 0:3 z Jastrzębskim Węglem).

ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Marcin Janusz, Bartosz Bednorz, Andreas Takvam – Erik Shoji (libero) oraz Daniel Chitigoi, Twan Wiltenburg, Przemysław Stępień. Trener: Tuomas Sammelvuo
Stal: Tsimafei Zhukouski, Zouheir El Graoui, Nicolas Zerba, Remigiusz Kapica, Michał Gierżot, Jakub Abramowicz – Kamil Szymura (libero) oraz Wojciech Włodarczyk, Kamil Kosiba, Patryk Szczurek, Kamil Dembiec, Dominik Kramczyński. Trener: Daniel Pliński.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 2. kolejki PlusLigi:

2023-10-24: PGE GiEK Skra Bełchatów – KGHM Cuprum Lubin 3:2 (23:25, 25:27, 29:27, 25:16, 15:10)
2023-10-24: Jastrzębski Węgiel – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:27, 25:20, 25:17, 25:12)
2023-10-24: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PSG Stal Nysa 3:2 (23:25, 21:25, 25:21, 25:22, 24:22)
2023-10-25: Enea Czarni Radom – Trefl Gdańsk (środa, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-25: Projekt Warszawa – GKS Katowice (środa, godzina 21.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-26: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Asseco Resovia Rzeszów (czwartek, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-26: Bogdanka LUK Lublin – Barkom Każany Lwów (czwartek, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-09: Aluron CMC Warta Zawiercie – Exact Systems Hemarpol Częstochowa (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).