Decyzja zapadła! Poznaliśmy nowego trenera reprezentacji Polski siatkarek

Siatkówka
Decyzja zapadła! Poznaliśmy nowego trenera reprezentacji Polski siatkarek
fot. PZPS
Miłosz Majka został nowym trenerem siatkarskiej kadry kobiet U20.

Nowym trenerem reprezentacji Polski siatkarek U20 został Miłosz Majka. Pierwszym międzynarodowym sprawdzianem dla tego szkoleniowca i jego podopiecznych będą mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA).

– Znam obecne kadrowiczki. Z częścią z nich pracowałem w klubie lub w Szkole w Szczyrku. Dlatego też przystąpiłem do konkursu ogłoszonego przez Polski Związek Piłki Siatkowej – powiedział Miłosz Majka.

 

Zobacz także: Poznaliśmy kadrę polskich siatkarek! "Naszym celem jest awans"

 

Pierwszym międzynarodowym sprawdzianem dla tego szkoleniowca i jego podopiecznych będą mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA), które zostaną rozegrane w dniach 3–8 stycznia 2024 roku w Druskiennikach i Kownie na Litwie. Zwycięzca turnieju wywalczy awans do przyszłorocznego kontynentalnego czempionatu. Polki do tej imprezy będą przygotowywać się na zgrupowaniach w Szczyrku i Olecku.

 

Miłosz Majka zanim trafił do siatkówki trenował piłkę nożną. Musiał być wyróżniającym się juniorem, gdyż został powołany do kadry wojewódzkiej w tej kategorii wiekowej. Na jednym z treningów zauważył go Szczepan Chodakowski i bez ogródek powiedział: "Ty, Majka, przyjdź do mnie do siatkówki!". Na szczęście przyszłemu trenerowi kadry kobiet U20 nie trzeba było dwa razy powtarzać i Majka znalazł swoje miejsce w tej dyscyplinie sportu.

 

– Drugą osobą, która wywarła na mnie duży wpływ na początku siatkarskiej, drogi był Roman Kołodziej – podkreślił Miłosz Majka, rocznik 1983 - bardzo dla polskiej siatkówki udany.

 

Miłosz Majka grał m.in. w juniorach słynnego Mostostalu Kędzierzyn-Koźle i AZS Politechnice Opolskiej, gdzie trenerem był Zbigniew Rektor. Nie są mu również obce występy na piasku. Razem z Marcinem Melnarowiczem zajął piąte miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy.

Jest absolwentem kierunku trenerskiego Wydziału Wychowania Fizycznego Politechniki Opolskiej, gdzie studiował pod okiem tak wybitnych fachowców jak Edward Superlak i Paweł Czerepok.

 

Wcześnie zaczął przekazywać swoją siatkarską wiedzę i doświadczenie. W latach 2007–21 był trenerem w Publicznej Szkole Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu. Działalność w tej placówce łączył z pracą w SMS PZPS w Szczyrku w latach 2015–17 oraz 2019–21.

 

– Ważnym miejscem w mojej pracy szkoleniowej była Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku, do której ściągnął mnie Grzegorz Wagner. On mnie zauważył i zaproponował współpracę. Natomiast w Szkole moim mentorem był Wiesław Popik – zaznaczył. Majka jest drugim trenerem w zespole Tauron Ligi ITA TOOLS Stal Mielec, który do niedawna prowadził Popik.

 

 

 

 

Dwukrotnie był na mistrzostwach świata juniorek i raz na mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej, gdy reprezentację Polski prowadził trener Popik, którego był też asystentem w kadrze B seniorek. Ma również doświadczenie w pracy w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych.

 

W latach 2021–23 pracował w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Stężycy i z tym klubem zdobył srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski juniorek młodszych.

 

– Bardzo sobie cenię współpracę z Bereniką Tomsią, Dawidem Michorem i całym sztabem szkoleniowym tego klubu, który jest świetnie zorganizowany i, co ważne, ma ogromne wsparcie władz samorządowych – podkreślił Majka.

RM, Polsat Sport, pzps.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie