Trzecie zwycięstwo Stali. Siatkarze Czarnych nadal bez punktów

Stal Nysa wygrała po raz trzeci w sezonie.

Siatkarze PSG Stali Nysa wygrali z Enea Czarnymi Radom 3:1 w meczu 8. kolejki PlusLigi. Drużyna trenera Daniela Plińskiego odniosła trzecie zwycięstwo w sezonie; ekipa z Radomia nadal pozostaje bez punktów, w Nysie wygrała drugiego seta w obecnych rozgrywkach.

Siatkarze PSG Stali punktowymi zagrywkami wypracowali sobie przewagę na początku meczu (3:1 – Zouheir El Graoui, 7:3 – Remigiusz Kapica). W dalszej części seta powiększali przewagę, lepiej prezentując się w ofensywie (14:8, 19:11). Gdy skutecznym atakiem popisał się El Graoui, różnica wzrosła do dziesięciu oczek (22:12). Jednostronną partię zakończyła przestrzelona zagrywka gości (25:17).

Druga odsłona to udane otwarcie gospodarzy (6:2), tym razem jednak radomianie szybko wyrównali (7:7), a później niespodziewanie przejęli inicjatywę. Skutecznie w ataku grał Nikola Meljanac, goście dobrze prezentowali się również w bloku, w efekcie uzyskali przewagę. Kluczowa dla losów seta okazała się punktowa seria od stanu 16:17 do 16:22. W ostatniej akcji seta nysanie popełnili błąd w polu zagrywki (19:25).

Set numer trzy był bardziej wyrównany od poprzednich. Na początku przewagę uzyskali siatkarze z Radomia (5:7, 9:12). Gospodarze odrobili straty (12:12) i przez pewien czas wynik oscylował wokół remisu. Po asie Igora Gnieckiego było 17:17, końcówka należała jednak do Stali. Skuteczne ataki Kapicy, Macieja Muzaja i błąd gości sprawiły, że nysanie odskoczyli na trzy oczka (20:17). Utrzymali przewagę w końcówce, a seta zamknął Tsimafei Zhukouski, zaskakując rywali atakiem (25:22).

Radomianie obiecująco rozpoczęli kolejną partię (0:4, 6:9). Również środkowa część seta toczyła się przy ich minimalnej przewadze. Asa dołożył Konrad Formela (9:12), skutecznie atakował Meljanac (16:18). Gospodarze wyrównali w końcówce (20:20) i decydujący fragment seta rozegrali po swojej myśli. Dwa punktowe bloki sprawiły, że mieli piłkę meczową (24:22). Goście jeszcze się obronili, ale w kolejnej akcji bohater końcówki – El Graoui zakończył to spotkanie (25:23).

Skrót meczu Stal - Czarni:

Najwięcej punktów: Remigiusz Kapica (19), Zouheir El Graoui (18) – PSG Stal; Nikola Meljanac (29) – Enea Czarni. MVP: Remigiusz Kapica (14/26 = 54% skuteczności w ataku + 5 asów).

PSG Stal Nysa – Enea Czarni Radom 3:1 (25:17, 19:25, 25:22, 25:23)

Stal: Dominik Kramczyński, Tsimafei Zhukouski, Zouheir El Graoui, Jakub Abramowicz, Remigiusz Kapica, Michał Gierżot – Kamil Szymura (libero) oraz Maciej Muzaj, Kamil Kosiba, Patryk Szczurek, Konrad Jankowski, Wojciech Włodarczyk. Trener: Daniel Pliński.
Czarni: Konrad Formela, Mateusz Kufka, Nikola Meljanac, Brodie Hofer, Wiktor Rajsner, Vuk Todorovic – Maciej Nowowsiak (libero) oraz Rafał Buszek, Dominik Teklak (libero), Igor Gniecki, Tomasz Piotrowski, Michał Ostrowski. Trener: Paweł Woicki.

Wyniki meczów 8. kolejki PlusLigi:

2023-11-24: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Trefl Gdańsk 0:3 (16:25, 21:25, 34:36)
2023-11-25: PGE GiEK Skra Bełchatów – Projekt Warszawa 3:1 (25:21, 21:25, 27:25, 25:23)
2023-11-25: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Barkom-Każany Lwów 1:3 (23:25, 20:25, 25:22, 15:25)
2023-11-25: Jastrzębski Węgiel – KGHM Cuprum Lubin 3:0 (25:19, 25:21, 25:17)
2023-11-26: PSG Stal Nysa – Enea Czarni Radom 3:1 (25:17, 19:25, 25:22, 25:23)
2023-11-26: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Asseco Resovia Rzeszów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-26: Aluron CMC Warta Zawiercie – Bogdanka LUK Lublin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-27: Indykpol AZS Olsztyn – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).