Emocji nie brakowało! Siatkarski hit w Rzeszowie rozstrzygnięty w tie-breaku

Siatkarka PGE Rysice Rzeszów Magdalena Jurczyk i Valentina Diouf z ŁKS Commercecon Łódź podczas meczu Tauron Ligi.

PGE Rysice Rzeszów wygrały z ŁKS Commercecon Łódź 3:2 w zaległym meczu 11. kolejki Tauron Ligi. W hitowym starciu dwóch najlepszych drużyn poprzedniego sezonu nie brakowało emocji, choć siatkarki obu ekip nie ustrzegły się błędów i przestojów w grze.

W premierowej odsłonie przewaga przechodziła z rąk do rąk. Najpierw na kilka punktów odskoczyły łodzianki (6:10), później rzeszowianki (13:11), a później znów przewagę uzyskały przyjezdne (16:18 – po asie Valentiny Diouf). Kluczowa dla losów seta okazała się punktowa seria Rysic od stanu 17:19 do 24:19. Skutecznie atakowały Ann Kalandadze i Gabriela Orvosova, a blok przyniósł piłkę setową. Wynik na 25:20 ustaliła Orvosova.

Łódzkie siatkarki uzyskały przewagę od początku drugiej partii (5:8, 6:11). Rysice popełniały sporo błędów, ułatwiając zadanie rywalkom, ale w końcówce zerwały się do walki i przegrywając 14:20, szybko zdołały złapać kontakt – po punktowym bloku było 20:21. Mistrzynie Polski utrzymały jednak przewagę i wygrały dwie ostatnie akcje. Diouf wywalczyła piłkę setową, a Kamila Witkowska uderzyła z przechodzącej piłki (22:25).

Set numer trzy, po wyrównanym początku (8:8), przez pewien czas toczył przy przewadze Łódzkich Wiewiór (10:13, 12:16). Później oglądaliśmy fragment dobrej gry gospodyń, które najpierw wygrały cztery, później trzy akcje z rzędu i prowadziły 19:17. Końcówka przyniosła sporo emocji. Najpierw było 21:23 po ataku Julity Piaseckiej, ale kilka chwil później to gospodynie miały piłkę setową (24:23). Przyjezdne doprowadziły jednak do gry na przewagi i wyszły zwycięsko z tej wojny nerwów. Diouf zamknęła seta atakiem po skosie (27:29).

Na czwartą partię trener Stephane Antiga wprowadził dwie rezerwowe przyjmujące (Weronika Szlagowska i Julia De Paula), a początek był obiecujący w wykonaniu gospodyń (6:4, 12:9). Łodzianki szybko wyrównały (12:12) i wynik przez pewien czas oscylował wokół remisu. W kluczowym momencie seta rzeszowianki skończyły dwie akcje blokami (23:20), a w ostatniej akcji skutecznie zaatakowała Szlagowska (25:21).

Hit Tauron Ligi rozstrzygnął się więc w tie-breaku. Przy zmianie stron, po ataku Magdaleny Jurczyk, minimalną zaliczkę miały gospodynie (8:7). Wyrównana walka trwała do końca. Orvosova wywalczyła piłkę meczową (14:12), jeszcze odpowiedziała Amanda Campos, ale Jurczyk zamknęła mecz atakiem ze środka (15:13).

Skrót meczu Rysice - ŁKS:

Najwięcej punktów: Gabriela Orvosova (30), Magdalena Jurczyk (17), Ann Kalandadze (17), Weronika Szlagowska (10), Weronika Centka (10) – PGE Rysice; Valentina Diouf (25), Julita Piasecka (19), Amanda Campos (14), Aleksandra Gryka (14), Kamila Witkowska (10) – ŁKS Commercecon. Dominacja gospodyń w bloku (19–7). MVP: Gabriela Orvosova (28/61 = 46% skuteczności w ataku + 2 bloki).

PGE RYSICE Rzeszów odniosły dziesiąte zwycięstwo w sezonie. Z 29 punktami zajmują drugie miejsce w tabeli, wyprzedzając ŁKS Commercecon Łódź o dwa oczka. Liderem jest Grupa Azoty Chemik Police – 34 punkty.

PGE Rysice Rzeszów – ŁKS Commercecon Łódź 3:2 (25:20, 22:25, 27:29, 25:21, 15:13)

Rysice: Weronika Centka, Katarzyna Wenerska, Ann Kalandadze, Magdalena Jurczyk, Gabriela Orvosova, Amanda Coneo – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Gabriela Makarowska-Kulej, Weronika Szlagowska, Wiktoria Kowalska, Julia De Paula. Trener: Stephane Antiga.
ŁKS: Amanda Campos, Aleksandra Gryka, Roberta Ratzke, Julita Piasecka, Kamila Witkowska, Valentina Diouf – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Anastazja Hryshchuk, Aleksandra Dudek, Paulina Zaborowska, Kinga Drabek. Trener: Alessandro Chiappini.