Tour de Ski nie dla Polaków. Ćwierćfinały poza zasięgiem

Izabela Marcisz

Szwedka Jonna Sundling i Francuz Lucas Chanavat wygrali kwalifikacje sprintu techniką dowolną we włoskim Dobbiaco (Toblach), który rozpoczął rywalizację w Tour de Ski - cyklu zaliczanego do Pucharu Świata w biegach narciarskich. Nikomu z piątki Polaków nie udało się awansować do ćwierćfinału.

Trasę 1362 m w eliminacjach najszybciej pokonała Szwedka Sundling czasem 2.51,48. Izabela Marcisz straciła do niej 15,44 s i została sklasyfikowana na 47. pozycji. Wiktoria Kaleta była 52. - 16,40 s za zwyciężczynią. Do zawodów przystąpiło 70 zawodniczek.

Czołowa "30" biegaczek będzie rywalizować w pięciu ćwierćfinałach.

Na tej samej trasie w sobotę startowali mężczyźni. Z Polaków najbliżej awansu był Maciej Staręga, który na półmetku był 18. ale później opadł z sił i ostatecznie zajął 46. miejsce - strata 9,62 s. Kamil Bury był 57.(11,70), a jego młodszy brat Dominik 68. (13,67). Eliminacje, w których wystąpiła setka narciarzy, wygrał Chanavat wynikiem 2.33,23.

Tour de Ski to prestiżowy cykl biegów, który tym razem jest rozgrywany na terenie Włoch i Szwajcarii. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów. W tym sezonie o punkty w TdS rywalizacja toczyć się będzie także w Davos i Val di Fiemme.

Zwycięzcami poprzedniej edycji byli Norweg Johannes Klaebo i Szwedka Frida Karlsson.

Do najnowszej edycji TdS nie przystąpiło z powodu zarażeniem grypy i Covid-19 m wielu czołowych zawodników, w tym m.in. trzykrotny zwycięzca tej imprezy, pięciokrotny mistrz olimpijski i dziewięciokrotny mistrz świata Klaebo.