Pewny triumf w Australian Open. Ładne zachowanie zwyciężczyni po finale

Renata Jamrichova wygrała w finale Australian Open juniorem z Emerson Jones 6:4, 6:1

Rozstawiona z numerem 1 Renata Jamrichova wygrała rywalizację w Australian Open 2024 wśród juniorek. W finale Słowaczka pewnie pokonała reprezentantkę gospodarzy Emerson Jones 6:4, 6:1.

16-letnia tenisistka z Trnavy, juniorska mistrzyni AO z ubiegłego roku w grze deblowej (w parze z Włoszką Federicą Urgesi) przeszła przez turniej w Melbourne jak burza. Problemy miała tylko w spotkaniu półfinałowym, w którym pokonała rozstawioną z "dziesiątką" Japonkę Enę Koike 6:4, 2:6, 6:3. W pozostałych spotkaniach nie straciła ani jednego seta.

Młodsza od Jamrichovej o rok Jones, córka srebrnej medalistki igrzysk olimpijskich 2004 w triathlonie Loretty Harrop i byłego gracza futbolu australijskiego Brada Jonesa, po drodze do finału wygrała m.in. z turniejową "dwójką", Japonką Sarą Saito. W decydującym o końcowym triumfie spotkaniu nie miała jednak wiele do powiedzenia.

Australijka zaczęła co prawda od przełamania Słowaczki i prowadzenia 3:0, ale potem na korcie dominowała Jamrichova. Od stanu 4:1 dla Jones wygrała pięć gemów z rzędu i całego seta 6:4.

W drugim secie po dwóch przełamaniach rozstawiona z numerem 1 zawodniczka prowadziła 4:0, w siódmym gemie odebrała rywalce podanie po raz trzeci i przypieczętowała tym zwycięstwo 6:4, 6:1 oraz triumf w całym turnieju.

- Na początku byłam bardzo nerwowa, ze względu na publiczność i grę na Rod Laver Arena, ale potem powiedziałam sobie, żeby być szczęśliwą na korcie i cieszyć się każdym punktem, cieszyć się tym że mogę tu być i zagrać w tym wspaniałym meczu - powiedziała Jamrichova.

Wzorem leworęcznej tenisistki z Trnawy jest sześciokrotny mistrz Australian Open Roger Federer. - Nie osiągnę takiego poziomu, jak on, ale cieszę się, że zagrałam na tym samym korcie, na którym on występował. To naprawdę super - podkreśliła Słowaczka, która po meczu zachowała się z klasą i serdecznie przytuliła rozczarowaną Jones.

Jamrichova jest drugą zawodniczką ze swojego kraju, która wygrała juniorski turniej singlistek w Melbourne. Jako pierwsza dokonała tego Tereaz Mihalikova w 2015 roku. W ubiegłym sezonie 16-letnia zawodniczka dotarła do półfinałów młodzieżowych rozgrywek w Wimbledonie oraz w US Open w singlu, a deblu poza wygraną w Australii była też w 1/2 finału trzech pozostałych turniejów wielkoszlemowych.

W przeszłości mistrzyniami juniorskiego Australian Open były m.in. Wiktoria Azarenka (2005), Karolina Pliskova (2010) i Marta Kostiuk (2017). Na liście triumfatorek jest tez jedna Polka - Magdalena Grzybowska (1996).