Trzy sety walki. Wygrał Australian Open i zapisał się w historii

Rei Sakamoto jest pierwszym japońskim mistrzem juniorskiego Australian Open

Rei Sakamoto został zwycięzcą Australian Open 2024 w kategorii juniorów. W finale rozstawiony z numerem czwartym Japończyk pokonał w trzech setach Czecha Jana Kumstata. Jest pierwszym triumfatorem juniorskiego turnieju w Melbourne ze swojego kraju.

Sakamoto w drodze do finału pokonał Bułgara Aleksandra Wasiliewa, Włocha Lorenzo Angeliniego, Australijczyka Pavle Marinkova, Amerykanina Coopera Woestendicka oraz turniejową "dwójkę", Norwega Nicolaia Budkova Kjaera. Z Kumstat wygrał z Chińczykiem Zhangiem Tianhuiem, Brytyjczykiem Charliem Robinsonem, Amerykaninem Alexandrem Razeghim, pogromcą Polaka Tomasza Berkiety Haydenem Jonesem oraz z Holendrem Meesem Rottgeringiem.

Finałowe spotkanie zaczęło się lepiej dla 17-letniego Czecha, który w czwartym gemie pierwszego seta przełamał Japończyka i wyszedł na prowadzenie 3:1. Przewagę przełamania utrzymał do końca tej części meczu, wygrywając ją 6:3.

W secie numer dwa nie było przełamań, ani nawet break-pointów. W tie-breaku pewnie zwyciężył Sakamoto, który od stanu 2-2 wygrał pięć kolejnych piłek.

W trzecim gemie trzeciej partii to japoński gracz przełamał rywala - przy jego podaniu wygrał bez straty punktu. Czech, który wcześniej gładko przegrywał gemy serwisowe Sakamoto, szybko odrobił straty i wyrównał na 2:2, ale przy stanie 5:5 dał się przełamać ponownie. Tej szansy Japończyk już nie zmarnował - wygrał 7:5, całe spotkanie 3:6, 7:6, 7:5 i mógł wykonać oryginalną "cieszynkę" - uklęknął na jedno kolano, a rakietę tenisową wyciągnął spod boku, jak gdyby była ona samurajskim mieczem.

17-letni, mierzący 193 centymetry Sakamoto, został pierwszym juniorskim mistrzem Australian Open ze swojego kraju. Jest też drugim w historii japońskim tenisistą, który wygrał jeden z juniorskich turniejów Wielkoszlemowych - jako pierwszy dokonał tego Shintaro Mochizuki, zwycięstwa młodzieżowego Wimbledonu z 2019 roku.

W pomeczowym wywiadzie Sakamoto powiedział, że jego inspiracjami byli jego wybitni rodacy - dwukrotna mistrzyni Australian Open Naomi Osaka oraz najwyżej notowany Japończyk w historii rankingu ATP Kei Nishikori. Jak pisze japoński serwis Nikkansports.com, młody tenisista odniósł się też do tragedii, która na początku stycznia dotknęła jego kraj, gdy w wyniku trzęsienia ziemi na półwyspie Noto (wyspa Hokkaido) zginęły ponad 232 osoby. - Wszystko, co mogę zrobić jako sportowiec to dać światu jakieś dobre wiadomości. Cieszę się, że wygrałem - powiedział.

W przeszłości mistrzami juniorskiego Australian Open byli m.in Rod Laver, John Newcombe, Stefan Edberg, Andy Roddick, Gael Monfils, Nick Kyrgios czy Alexander Zverev. Przed rokiem do półfinału dotarł w Melbourne Tomasz Berkieta. W tej edycji nasz reprezentant był rozstawiony z numerem trzecim. Odpadł w trzeciej rundzie, przegrywając ze wspomnianym Haydenem Jonesem.