Jastrzębski Węgiel ograł GKS. Występ rozgrywającego przeszedł do historii

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla Jarosław Macionczyk i Moustapha M’Baye oraz Marcin Waliński z GKS Katowice podczas meczu PlusLigi.

Jastrzębski Węgiel pokonał GKS Katowice 3:1 w meczu 20. kolejki PlusLigi. Z powodu urazów dwóch rozgrywających, w składzie jastrzębian zagrał 45-letni Jarosław Macionczyk, który został wybrany najlepszym zawodnikiem tego spotkania. Drużyna z Katowic wygrała pierwszą partię, ale w kolejnych górą był lider tabeli.

Już na początku meczu byliśmy świadkami historycznego wydarzenia. Jarosław Macionczyk wybiegł na boisko jako najstarszy siatkarz w historii PlusLigi, a już w drugiej akcji posłał asa (2:0). Siatkarze z Katowic zaliczyli udany początek (5:9), a gospodarze w środkowej części seta odrobili straty (12:12). W pierwszym secie oglądaliśmy wyrównaną grę obu ekip, a kluczowe akcje w końcówce wygrali goście. Dwie ważne akcje skończył Marcin Waliński – najpierw na wagę piłki setowej (22:24), a później kończącą tę partię (23:25).

W drugiej odsłonie, po wyrównanym początku (6:6), przewagę zaczęli budować jastrzębianie. Gospodarze odskoczyli po serii dobrych zagrywek Tomasza Fornala (13:7). Zagrywka, dobra gra blokiem i błędy ekipy z Katowic pozwoliły mistrzom Polski uzyskać zdecydowaną przewagę (16:9, 22:13). W ostatniej akcji seta przyjezdni przestrzelili zagrywkę (25:18).

Set numer trzy był bardziej wyrównany od poprzedniego. Jastrzębianie odskoczyli na trzy oczka (10:7), przyjezdni odrobili jednak straty i po ataku Damiana Domagały było 13:13. Później jednak poszła seria gospodarzy przy zagrywkach Macionczyka (19:14), która właściwie rozstrzygnęła losy tej partii. Jastrzębski Węgiel kontrolował sytuację w końcówce, a Jean Patry skutecznym atakiem ustalił wynik na 25:20.

Siatkarze z Katowic nie rezygnowali, udanie rozpoczęli kolejną odsłonę (3:6, 7:11). Jastrzębianie wyrównali po ataku Fornala (12:12). Po wyrównanej rywalizacji obu ekip, przewagę uzyskali gospodarze (19:16). W końcówce jastrzębianie dołożyli dwa punkty blokiem, asa posłał Mateusz Jóźwik (24:18), a serwis gości w siatkę zakończył to spotkanie (25:19).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - GKS:

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (20), Jean Patry (13) – Jastrzębski Węgiel; Marcin Waliński (16), Łukasz Usowicz (13), Lukas Vasina (12) – GKS Katowice. Gospodarze skuteczniejsi w ataku (55%–48%), lepiej punktowali zagrywką (7–4) i blokiem (15–9). MVP: Jarosław Macionczyk.

Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice 3:1 (23:25, 25:18, 25:20, 25:19)

Jastrzębski Węgiel: Moustapha M'Baye, Jarosław Macionczyk, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura – Jakub Popiwczak (libero) oraz Ryan Sclater, Mateusz Jóźwik, Marko Sedlacek. Trener: Marcelo Mendez.
GKS: Marcin Waliński, Łukasz Usowicz, Damian Domagała, Lukas Vasina, Sebastian Adamczyk, Davide Saitta – Bartosz Mariański (libero) oraz Wiktor Mielczarek, Piotr Fenoszyn, Jakub Jarosz, Bartłomiej Krulicki. Trener: Grzegorz Słaby.

Wyniki meczów 20. kolejki PlusLigi:

2024-02-02: PGE GiEK Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (23:25, 20:25, 20:25)
2024-02-02: PSG Stal Nysa – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2 (20:25, 26:24, 22:25, 25:22, 15:9)
2024-02-03: Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice 3:1 (23:25, 25:18, 25:20, 25:19)
2024-02-03: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Barkom Każany Lwów (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-02-04: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia Rzeszów (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2024-02-04: Aluron CMC Warta Zawiercie – Enea Czarni Radom (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-02-04: Projekt Warszawa – KGHM Cuprum Lubin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-02-07: Trefl Gdańsk – Bogdanka LUK Lublin (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).