Pierwszy finalista Pucharu Polski siatkarzy już znany! Wystarczyły trzy sety

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla Jean Patry i Norbert Huber oraz Alexandre Ferreira z Bogdanki LUK Lublin w półfinale turnieju finałowego Pucharu Polski.

Jastrzębski Węgiel wygrał z Bogdanką LUK Lublin 3:0 w półfinale Tauron Pucharu Polski siatkarzy. Turniej finałowy rozgrywany jest w Tauron Arenie Kraków, a jastrzębianie zagrają o trofeum ze zwycięzcą spotkania Projekt Warszawa – Aluron CMC Warta Zawiercie.

Pierwsze akcje meczu wygrała drużyna z Lublina (0:3), ale jastrzębianie szybko odrobili straty (7:7). W środkowej części seta mistrzowie Polski zaczęli budować przewagę (12:10 – po asie Jurija Gladyra, 15:12). Po skutecznym ataku Gladyra odskoczyli na cztery oczka (20:16), ale przeciwnicy złapali kontakt (20:19). Kluczowe dla losów seta okazały się dwa punktowe bloki Norberta Hubera (24:20). Brakujący punkt dała jastrzębianom przestrzelona zagrywka rywali (25:21).

Początek drugiego seta to gra punkt za punkt (10:10). Lublinianie uzyskali minimalną zaliczkę (12:14), ale Jastrzębski Węgiel błyskawicznie wyrównał. Później taka sytuacja powtarzała się kilka razy. Ze stanu 16:18 jastrzębianie wyszli na 20:18 przy zagrywkach Tomasza Fornala. Siatkarze z Jastrzębia-Zdroju, podobnie jak w pierwszym secie, byli skuteczniejsi w ataku. Seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 23:23. Jean Patry najpierw zaatakował po bloku rywali, a po chwili obił blok rywali (25:23).

W trzecim secie dość szybko przewagę uzyskali jastrzębianie, którzy po asie Gladyra prowadzili 10:7. Później punktową zagrywkę dołożył jeszcze Huber i Jastrzębski Węgiel prowadził 15:10. Gdy po bloku Fornala było 16:11 wydawało się, że mistrzowie Polski zdecydowanie i bez większych kłopotów wygrają tę partię. Wówczas w polu zagrywki popis dał Alexandre Ferreira i Bogdanka LUK niespodziewanie odrobiła straty (16:16). Jastrzębianie szybko opanowali sytuację. Ważne akcje skończył Fornal, kolejnego asa dołożył Gladyr (22:17), a w ostatniej akcji meczu Huber zatrzymał rywali blokiem (25:18).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin:

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (14), Norbert Huber (14), Jean Patry (14) – Jastrzębski Węgiel; Alexandre Ferreira (13), Damian Schulz (11) – Bogdanka LUK. Jastrzębianie byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (6–2) i blokiem (10–6). MVP: Norbert Huber (6/10 = 60% skuteczności w ataku + 1 as + 7 bloków).

Jastrzębski Węgiel po raz dziewiąty w historii zagra w finale Pucharu Polski. Cztery ostatnie finały przegrał z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Tym razem w meczu o trofeum zmierzy się ze zwycięzcą drugiego półfinału Projekt Warszawa – Aluron CMC Warta Zawiercie.

Siatkarze z Lublina przegrali, ale szybko będą mieli szansę do rewanżu. Jastrzębski Węgiel podejmie Bogdankę LUK w meczu 24. kolejki PlusLigi, który zostanie rozegrany w czwartek 7 marca.

Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin 3:0 (25:21, 25:23, 25:18)

Jastrzębski Węgiel: Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry – Jakub Popiwczak (libero) oraz Edvins Skruders, Ryan Sclater. Trener: Marcelo Mendez.
Bogdanka LUK: Tobias Brand, Jan Nowakowski, Damian Schulz, Alexandre Ferreira, Marcin Kania, Marcin Komenda – Thales Hoss (libero) oraz Maksym Kędzierski, Mateusz Malinowski, Maciej Krysiak, Jakub Wachnik. Trener: Massimo Botti.