Jastrzębski Węgiel poznał rywala w finale Ligi Mistrzów!

Itas Trentino zagra z Jastrzębskim Węglem w finale CEV Champions League 2024.

Cucine Lube Civitanova pokonał Itas Trentino 3:2 w rewanżowym spotkaniu półfinału Ligi Mistrzów. Siatkarze z Trydentu wygrali jednak pierwszy mecz 3:1 i to oni awansowali do finału, w którym zmierzą się z Jastrzębskim Węglem.

Początek meczu to dominacja siatkarzy Trentino – gospodarze przegrywali 4:8, później 6:13, gdy asa posłał Daniele Lavia. W środkowej części seta napór przyjezdnych zmalał, a do głosu doszli gospodarze. Odrobili straty (17:17) i losy tej partii rozstrzygnęły się w końcówce. Aleksander Nikołow wywalczył piłkę setową dla gospodarzy, w kolejnej akcji odpowiedział Kamil Rychlicki. Rywalizację na przewagi wygrali siatkarze Lube – Marlon Yant skutecznie zaatakował, a błąd dotknięcia siatki przez gości oznaczał koniec seta (26:24).

Drugą odsłonę ekipa z Trydentu rozpoczęła od mocnego uderzenia (0:5), co było zapowiedzią dość jednostronnego seta. Gospodarze tym razem nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki (5:10, 11:16). Siatkarze Itas Trentino mieli przewagę w polu serwisowym, w ataku, skutecznie grał ich lider Alessandro Michieletto. Pewnie zmierzali po wygraną, którą przypieczętowali punktowym blokiem (20:25).

Set numer trzy to również udane otwarcie gości (3:7), ale siatkarze Lube szybko złapali kontakt (6:7), a później odrobili straty (12:12). Środkowa część seta należała do skuteczniej grających siatkarzy Trentino (14:19), którzy utrzymali przewagę w końcówce. Przestrzelona zagrywka gospodarzy dała im piłkę setową (20:24), przeciwnicy obronili się w dwóch akcjach, ale Barthelemy Chinenyeze zaserwował w siatkę (22:25).

Wygranie dwóch setów dało ekipie Itas Trentino awans do finału Ligi Mistrzów. Temperatura spotkania wyraźnie spadła, a obaj trenerzy posłali na boisko rezerwowych zawodników. W czwartym secie siatkarze Lube pewnie wygrali 25:18. Doprowadzili więc do tie-breaka, który również miał jednostronny przebieg. Piątego seta i cały mecz zamknął skutecznym atakiem Simone Anzani (15:9).

Skrót meczu Lube - Trentino:

Siatkarze Itas Trentino zagrają w finale Ligi Mistrzów z Jastrzębskim Węglem, który wyeliminował turecki Ziraat Bank Ankara (3:0 u siebie, 3:2 na wyjeździe). Finał zaplanowano na niedzielę 5 maja. Ma zostać rozegrany Turcji, nie ustalono jednak jeszcze, w jakim mieście.

Cucine Lube Civitanova – Itas Trentino 3:2 (26:24, 20:25, 22:25, 25:18, 15:9)

Lube: Simone Anzani, Luciano De Cecco, Marlon Yant, Barthelemy Chinenyeze, Adis Lagumdzija, Aleksandar Nikołow – Fabio Balaso (libero) oraz Enrico Diamantini, Mattia Bottolo, Jakob Thelle, Matheus Motzo, Francesco Bisotto (libero), Ivan Zaytsev, Jacopo Larizza. Trener: Gianlorenzo Blengini.
Trentino: Daniele Lavia, Jan Kozamernik, Kamil Rychlicki, Alessandro Michieletto, Marko Podrascanin, Alessandro Acquarone – Gabriele Laurenzano (libero) oraz Gabriele Nelli, Wout D’Heer, Oreste Cavuto, Martin Berger, Giulio Magalini, Matthieu Garcia, Domenico Pace (libero). Trener: Fabio Soli.

Pierwszy mecz – 1:3. Awans: Itas Trentino.