Wyszarpali to zwycięstwo! Siatkarze GKS bliżej utrzymania w PlusLidze

GKS Katowice pokonał Barkom-Każany Lwów 3:2.

GKS Katowice wygrał z drużyną Barkom-Każany Lwów 3:2 w meczu 28. kolejki PlusLigi. Siatkarze trenera Grzegorza Słabego zdobyli dwa cenne punkty i opuścili przedostatnie miejsce w tabeli. Znacznie przybliżyli się do utrzymania, bo mają teraz sześć oczek przewagi nad Enea Czarnymi Radom.

Na początku meczu minimalną przewagę uzyskała drużyna z Katowic. Po skutecznym ataku Lukasa Vasiny gospodarze prowadzili 10:7, przegrali jednak cztery kolejne akcje (10:11). Gra się wyrównała, a końcówkę rozegrała po swojej myśli drużyna ze Lwowa. Asa na wagę piłki setowej posłał Wasyl Tupczij (19:24), a zepsuta zagrywka katowiczan zamknęła seta (20:25). Przy wyrównanej grze obu ekip, błędy własne były zmorą ekipy GKS w tym secie.

Set numer dwa, po wyrównanym początku, toczył się przy przewadze siatkarzy GKS. Mocną bronią gospodarzy była zagrywka, która odegrała kluczową rolę w drugiej części tej partii. Asami popisali się Marcin Waliński (15:12), Lukas Vasina (19:15) oraz w końcówce Damian Domagała (22:18, 24:18). Katowiczanie punktowali i nękali przeciwników, a rywale popełniali błędy w tym elemencie – jeden z nich zakończył tego seta (25:19).

Początek trzeciej odsłony to wyrównana rywalizacja (10:10), ale w środkowej części seta inicjatywę przejęli siatkarze GKS. Po serii dobrych zagrywek Jakuba Jarosza odskoczyli na cztery oczka (14:10) i długo utrzymywali wyraźną przewagę. Przy stanie 21:17 wydawało się, że zmierzają po wygraną, ale wówczas przebudziła się ekipa ze Lwowa. Pokaz umiejętności Tupczija w ataku i w polu serwisowym przyniosły wyrównanie (22:22). Po ataku Jarosza gospodarze mieli piłkę setową (24:23), ale Luciano Palonsky rozpoczął grę na przewagi. Był to bardzo nerwowy fragment seta, a rywalizację rozstrzygnął błąd po stronie katowiczan (26:28).

Podrażnieni katowiczanie z animuszem rozpoczęli kolejną partię. Tym razem miała ona jednostronne oblicze – siatkarze Barkomu jedynie do stanu 11:10 dotrzymywali kroku rywalom. Później dominował GKS (15:11, 19:14), pewnie prowadząc losy seta w kierunku tie-breaka. Skutecznie grał Jarosz, a wygraną 25:18 przypieczętował Vasina.

W tie-breaku oglądaliśmy nerwową, niepozbawioną błędów grę obu ekip. Drużyna ze Lwowa w połowie seta miała dwa oczka zaliczki (6:8), ale GKS wyrównał po zmianie stron (9:9). W końcówce nie brakowało emocji, a spotkanie rozstrzygnęło się w dwóch akcjach od stanu 13:13. Dwa razy skutecznie zaatakował Marcin Waliński, przechylając szalę zwycięstwa na stronę GKS (15:13).

Skrót meczu GKS - Barkom:

Najwięcej punktów: Lukas Vasina (26), Jakub Jarosz (22), Marcin Waliński (14) – GKS; Luciano Palonsky (20), Ilia Kowalow (17), Wasyl Tupczij (15), Moussé Gueye (11) – Barkom Każany. MVP: Lukas Vasina (25/40 = 62% skuteczności w ataku + 1 as).

Jak ten mecz wpłynął na sytuację w tabeli? GKS Katowice zgarniając dwa punkty wyprzedził KGHM Cuprum Lubin, Exact Systems Hemarpol Częstochowa oraz Ślepsk Malow Suwałki i awansował z piętnastego na dwunaste miejsce w tabeli. Drużyny Częstochowy i Suwałk jeszcze w tej kolejce zagrają. Lubinianie już grali i ulegli 0:3 Asseco Resovii. GKS ma teraz sześć punktów przewagi nad znajdującymi się na miejscu spadkowym Enea Czarnymi Radom. Barkom-Każany Lwów znacznie utrudnił sobie walkę o play-off. Zajmuje teraz dziesiąte miejsce w tabeli, tracąc do Indykpolu AZS Olsztyn trzy oczka, ale wszyscy rywale do czołowej ósemki jeszcze w tej kolejce zagrają.

GKS Katowice – Barkom-Każany Lwów 3:2 (20:25, 25:19, 26:28, 25:18, 15:13)

GKS: Marcin Waliński, Łukasz Usowicz, Jakub Jarosz, Lukas Vasina, Sebastian Adamczyk, Davide Saitta – Bartosz Mariański (libero) oraz Bartłomiej Krulicki, Damian Domagała, Piotr Fenoszyn. Trener: Grzegorz Słaby.
Barkom: Moussé Gueye, Deniss Petrovs, Luciano Palonsky, Vladyslav Shchurov, Vasyl Tupchii, Ilia Kovalov – Yaroslav Pampushko (libero) oraz Vitalii Kucher, Kristers Dardzans, Bohdan Mazenko, Oleksii Holoven. Trener: Ugis Krastins.

Wyniki meczów 27. kolejki PlusLigi:

2024-03-28: Asseco Resovia Rzeszów – KGHM Cuprum Lubin 3:0 (25:23, 25:17, 25:22)
2024-03-28: GKS Katowice – Barkom Każany Lwów 3:2 (20:25, 25:19, 26:28, 25:18, 15:13)
2024-03-29: PSG Stal Nysa – Projekt Warszawa (piątek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-29: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Ślepsk Malow Suwałki (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-30: PGE GiEK Skra Bełchatów – Enea Czarni Radom (sobota, godzina 12.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-30: Jastrzębski Węgiel – Aluron CMC Warta Zawiercie (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-30: Indykpol AZS Olsztyn – Trefl Gdańsk (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-03-30: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Bogdanka LUK Lublin (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).