To idol Igi Świątek! Co mówi o polskiej tenisistce?

Iga Świątek

Iga Świątek nigdy nie ukrywała, że jej idolem jest Rafael Nadal. Hiszpański tenisista, który w XXI wieku – razem z Rogerem Federerem i Novakiem Djokoviciem – zdominował rywalizację na kortach całego świata, również wypowiada się o Polce w samych superlatywach, a takie słowa z ust legendy to ogromna nobilitacja! 

Świątek i Nadal jak dwie krople wody


Stałam się fanką Rafy ze względu na sposób, w jaki szukał taktyki na walkę z pokonywaniem przeszkód. Zawsze mnie inspirował i miałam nadzieję mieć jego wytrwałość – tak o swoim idolu mówiła Świątek w 2023 roku, kilka dni po trzecim zwycięstwie w turnieju Rolanda Garrosa.


Choć Igę Świątek i Rafaela Nadala dzieli 15 lat różnicy, to ta dwójka wybitnych tenisistów ma ze sobą mnóstwo wspólnego i nie chodzi tylko o wytrwałość! 


Na pierwszym miejscu warto wymienić zamiłowanie do mączki, czyli twardej, ceglanej nawierzchni – jednej z czterech najpopularniejszych, na których rozgrywane są mecze tenisowe. Zarówno Świątek, jak i Nadal do perfekcji opanowali technikę gry na tego rodzaju kortach i wśród swoich rywali nie mają sobie równych! 


Rafael Nadal i Iga Świątek w wieku 19 lat mieli już na swoim koncie pierwsze triumfy w Wielkim Szlemie. Oboje wygrali rywalizację na słynnych kortach Rolanda Garrosa w Paryżu: Hiszpan w 2005, Polka w 2020 roku. Choć już jako nastolatkowie mieli u swoich stóp tenisowy świat, to można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że woda sodowa nie uderzyła im do głów.


Wreszcie zarówno Nadal, jak i Świątek imponują na korcie efektownymi tak zwanymi winnerami, czyli uderzeniami kończącymi wymianę. Ich uderzenia z backhandu wprawiają w osłupienie wszystkich uczestników światowego touru. 


Świątek i Nadal mają ze sobą wiele wspólnego, nic zatem dziwnego, że starszy o 15 lat Hiszpan nie szczędzi pochwał względem młodej Polki.


Iga, jesteś niesamowita!


Takimi słowami Rafael Nadal skwitował sukces Świątek w Roland Garros w 2023 roku. Hiszpan zamieścił taki wpis na swoim Instagramie. To jednak niejedyny przypadek, gdy popularny Rafa korzysta ze swoich mediów społecznościowych, by wyrazić swoje uznanie dla sukcesów raszynianki. 


W 2022 Rafa roku zgodził się zagrać wraz z Igą podczas charytatywnego eventu zatytułowanego „Tenis gra dla pokoju” związanego z wojną na Ukrainie. Polsko-hiszpański duet zmierzył się z Coco Gauff i Johnem Mcenroe i pokonał amerykańską parę 10:8 – mecz był rozgrywany w myśl zasady tenisowego super tie-breaka. Po pełnej efektownych i efektywnych zagrań rywalizacji Nadal wypowiedział się o Świątek w następujący sposób:

 

- Jest dla mnie inspiracją. Jest taka naturalna i skromna. To była dla mnie przyjemność grać obok niej na korcie


Nadal nie ogranicza się jednak wyłącznie do gratulacji czy ciepłych słów pod adresem zachowań Igi Świątek. Jako wybitny tenisista nie ucieka od oceny jej postawy na korcie. Hiszpan kilkakrotnie wskazywał cechy, które jego zdaniem sprawiają, że Polka jest tak doskonałą sportsmenką.


Podczas Wimbledonu w 2022 roku Nadal powiedział:


(..) jej [Świątek] uderzenia są nieco inne, ale mają ogromną moc. Świetnie porusza się po korcie. Kiedy jest pewna swoich zagrań, jej uderzenia są bardzo trudne do powstrzymania dla innych zawodniczek. (...) Niemożliwy jest sposób, w jaki gra i jej umiejętność koncentracji. Umie ją utrzymywać przez bardzo długi czas. 


Polscy kibice mogą mieć nadzieję, że Świątek pójdzie śladami swojego idola i będzie seryjnie wygrywać wielkoszlemowe turnieje. Nadal jak dotąd dokonał tej sztuki 22 razy, Polka triumfowała czterokrotnie. Przed Igą sporo pracy, by dorównać swojemu idolowi, jednak biorąc pod uwagę jej upór i ambicje możemy spodziewać się sukcesu! 

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie