Niesamowity wynik wschodzącej gwiazdy siatkówki. 48 punktów w meczu!

Reprezentant Brazylii Darlan Souza w meczu 1/2 finału ligi brazylijskiej zdobył dla Sesi Bauru aż 48 punktów

Atakujący Sesi Bauru Darlan Souza w meczu 1/2 finału brazylijskiej Superligi z Joinville Volei zdobył dla swojej drużyny aż 48 punktów! Tym samym 21-letni siatkarz pobił swój własny rekord rozgrywek.

W spotkaniu, które Darlan zakończył z rekordowym wynikiem, młody reprezentant Brazylii atakował aż 71 razy, z czego 45 razy skutecznie. Osiągnął rewelacyjną, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę liczbę prób, 63-procentową skuteczność. Popełnił przy tym tylko cztery błędy, a sześciokrotnie został zablokowany przez rywali. Do swojego dorobku dołożył dwa punkty blokiem i jeden zagrywką. Jego zespół wygrał 3:2 (25:23, 21:25, 33:35, 25:22, 15:13).

Młodszy brat występującego obecnie w Indykpolu AZS-ie Olsztyn Alana Souzy poprawił o siedem punktów swój poprzedni rekord Superligi, ustanowiony zaledwie półtora tygodnia wcześniej - w jednym ze spotkań ćwierćfinałowej serii, w której Sesi Bauru rywalizowało z Araguari, zdobył 41 punktów, z czego aż 18 w jednym secie.

W całych rozgrywkach mierzący 193 centymetry zawodnik jest zdecydowanie najlepiej punktującym graczem (551 punktów, drugi Felipe Roque ma ich w dorobku 454). Prowadzi też w rankingu zawodników z największą liczbą punktów na rozegranego seta (5,86) i ma najwięcej asów serwisowych (48).

Ostatnie osiągnięcia Darlana robią wielkie wrażenie. Lepsze wyniki w pojedynczym spotkaniu w przeszłości "wykręcali" głównie zawodnicy występujący w ligach azjatyckich. W 2013 roku Kubańczyk Leonardo Leyva zdobył 59 punktów dla koreńskiego Daejeon Samsung Bluefangs przeciwko Osaka Sakai Blazers w spotkaniu mistrzów Korei Południowej i Japonii. Kanadyjczyk Gavin Schmitt, grając dla Bluefangs, kończył mecze ligi koreańskiej z dorobkiem 58 (2012 rok) i 57 punktów (2011). Z kolei grający obecnie dla Rany Werona Malijczyk Noumory Keita przed dwoma laty w jednym tygodniu rozgrywek  w Korei Południowej zakończył dwa mecze Uijeongbu KB Insurance Stars z więcej niż pięćdziesięcioma punktami (54 i 56).

Dla porównania - najlepszy wynik w historii PlusLigi należy do Bartłomieja Klutha i wynosi 40 punktów. Grający obecnie dla Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle siatkarz ustanowił rekord rozgrywek 6 lutego 2017 roku jako zawodnik Espadonu Szczecin, w meczu z Lotosem Treflem Gdańsk.

Kolejny mecz pomiędzy Sesi Bauru a Joinville zostanie rozegrany w czwartek. W drugiej parze półfinałowej rywalizują ekipy Volei Renata oraz Vedacit Volei Guarulhos.

Już w ćwierćfinale odpadł ubiegłoroczny mistrz Brazylii, Sada Cruzeiro. Zespół z Belo Horizonte zdecydowanie wygrał rundę zasadniczą (22 zwycięstwa i tylko jedna porażka), jednak w pierwszej rundzie play-off nie sprostał Volei Renata.