Pierwszy taki finał PlusLigi w historii! Jurajscy Rycerze zagrają o złoto

Aluron CMC Warta Zawiercie wygrała z Projektem Warszawa i zagra w finale PlusLigi.

Siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie wygrali z Projektem Warszawa 3:1 w rewanżowym meczu półfinału PlusLigi. W pierwszym starciu Jurajscy Rycerze zwyciężyli na wyjeździe 3:0, wygrali więc rywalizację z drużyną ze stolicy. W wielkim finale zmierzą się z Jastrzębskim Węglem.

Siatkarze Projektu lepiej rozpoczęli to spotkanie (2:6), a w środkowej części seta jeszcze powiększyli przewagę (7:13, 13:18). Goście dobrze prezentowali się w ataku, skutecznie grał Bartłomiej Bołądź, ale również w obronie, gdzie brylował Damian Wojtaszek. Jurajscy Rycerze ruszyli do odrabiania strat, próbowali ugryźć rywala zagrywką i po dwóch asach Bartosza Kwolka złapali kontakt (20:21). W końcówce drużyna ze stolicy utrzymała przewagę, a seta zamknął skutecznym atakiem Bołądź (22:25).

Goście przeważali również w pierwszych akcjach kolejnej partii (3:5), ale gospodarze wygrali sześć akcji z rzędu (9:5) i przejęli inicjatywę. Role się odwróciły, bo tym razem to Jurajscy Rycerze byli skuteczniejsi w ataku i utrzymywali wyraźną przewagę (13:9, 18:13). W ostatniej akcji Trevor Clevenot obił blok rywali (25:18).

W trzecim secie, po wyrównanym początku (8:8), znów ton wydarzeniom na boisku zaczęli nadawać siatkarze z Zawiercia. Poszła punktowa seria, którą zwieńczył asem serwisowym Miguel Tavares i gospodarze prowadzili 15:9. Siatkarze Projektu nie rezygnowali, zmniejszyli straty (19:15), a w końcówce, po punktowym bloku zbliżyli się do rywali na dwa oczka (23:21). Zepsuta zagrywka gości dała zawiercianom piłkę setową, a skuteczny atak Karola Butryna dał wygraną 25:22 i przypieczętował awans Jurajskich Rycerzy do finału PlusLigi.

Półfinałowa rywalizacja została rozstrzygnięta, a w kolejnej partii obaj trenerzy dali pograć zmiennikom. W środkowej części seta przewagę uzyskali gospodarze (17:12), którzy w końcówce kontrolowali sytuację. Przestrzelona zagrywka rywali dała im piłkę meczową, a po chwili Daniel Gąsior zakończył mecz atakiem blok-aut (25:17).

Skrót meczu Aluron - Projekt:

Najwięcej punktów: Bartosz Kwolek (17), Mateusz Bieniek (13), Trevor Clevenot (11) – Aluron CMC Warta; Bartłomiej Bołądź (16), Andrzej Wrona (10) – Projekt. Zagrywka była mocną bronią zawiercian (8–1). MVP: Bartosz Kwolek (12/22 = 55% skuteczności w ataku + 2 asy + 3 bloki).

Aluron CMC Warta Zawiercie w meczach o złoto zmierzy się z Jastrzębskim Węglem. To pierwszy taki finał PlusLigi w historii, bo Jurajscy Rycerze po raz pierwszy zagrają o złoto. Obie drużyny mierzyły się ze sobą w finale Tauron Pucharu Polski 2024 i wówczas górą byli zawiercianie, którzy wygrali 3:1. Projekt Warszawa i Asseco Resovia będą rywalizowały o brązowy medal.

Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa 3:1 (22:25, 25:18, 25:22, 25:17)

Aluron CMC Warta: Miłosz Zniszczoł, Miguel Tavares, Bartosz Kwolek, Mateusz Bieniek, Karol Butryn, Trevor Clevenot – Luke Perry (libero) oraz Daniel Gąsior, Mariusz Schamlewski, Szymon Gregorowicz (libero), Thibault Rossard, Michał Kozłowski, Michał Szalacha, Patryk Łaba. Trener: Michał Winiarski.
Projekt: Artur Szalpuk, Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kévin Tillie, Taylor Averill, Jan Firlej – Damian Wojtaszek (libero) oraz Karol Borkowski, Linus Weber, Jurij Semeniuk, Igor Grobelny, Jędrzej Gruszczyński (libero), Jakub Kowalczyk. Trener: Piotr Graban.

Wyniki i skróty meczów:

2024-04-17: Projekt Warszawa – Aluron CMC Warta Zawiercie 0:3 (24:26, 16:25, 25:27)
2024-04-20: Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa 3:1 (22:25, 25:18, 25:22, 25:17)