Decydował złoty set! Zacięte siatkarskie starcie w PlusLidze

PSG Stal Nysa zajęła siódme miejsce w PlusLidze.

PSG Stal Nysa pokonała Indykpol AZS Olsztyn 3:1 w rewanżowym meczu o siódme miejsce w końcowej klasyfikacji PlusLigi. W pierwszym spotkaniu olsztynianie wygrali u siebie 3:1, w tej sytuacji zwycięzcę rywalizacji wyłonił złoty set, w którym drużyna z Nysy ograła rywali 15:13.

Po wyrównanym początku (11:11), w środkowej fazie pierwszego seta przewagę uzyskali siatkarze z Nysy. Grali skuteczniej w ataku i odskoczyli na kilka punktów (19:15). Gdy Tsimafei Zhukouski posłał asa, gospodarze mieli piłkę setową przy stanie 24:21. Goście odpowiedzieli serią akcji przy zagrywkach Mateusza Janikowskiego (24:25), ale nysanie wygrali rywalizację na przewagi, kończąc seta punktowym blokiem (27:25).

W drugiej odsłonie oglądaliśmy wyrównaną rywalizację i żadna ze stron nie była w stanie uzyskać znaczącej i trwałej przewagi (9:9, 20:20). Gospodarze byli nieco lepsi w ataku, ale mankamentem w ich grze były błędy własne. Po ataku Alana Souzy olsztynianie mieli piłkę setową (23:24), ale Remigiusz Kapica doprowadził do gry na przewagi. Tym razem wygrał ją Indykpol AZS, a ostatni punkt dała im pomyłka rywali w ataku (24:26).

Po dwóch wyrównanych setach, w trzecim dominowali gospodarze. Ważna dla losów tej partii okazała się punktowa seria od stanu 9:8 do 15:8. Później poszła kolejna od 17:11 do 21:11 i PSG Stal kontrolowała sytuację. Nysanie skuteczniej grali w ataku, punktowali też blokiem. Właśnie blok ustalił wynik tej części meczu na 25:16.

Na początku czwartej partii role się odwróciły, po po serii dobrych zagrywek Cezarego Sapińskiego, przewagę uzyskali przyjezdni (5:10). Siaktarze Indykpolu AZS długo utrzymywali punktowy dystans, jeszcze w końcówce było 17:21. Gospodarze walczyli jednak o odrobienie strat i doprowadzenie do dodatkowej partii. Po dwóch asach serwisowych Remigiusza Kapicy uzyskali przewagę 22:21. Wygrali też rywalizację na przewagi, w której Nicolas Zerba zaserwował asa, a po chwili Konrad Jankowski dołożył punkt z ataku (26:24).

PSG Stal Nysa wygrała rewanżowe starcie i odrobiła straty z Olsztyna. To oznaczało, że siódmą drużynę obecnego sezonu PlusLigi miał wyłonić złoty set. W decydującej partii gra obu ekip falowała. Najpierw przewagę mieli gospodarze (4:2), później ekipa z Olsztyna (5:7), która po ataku Alana miała minimalną zaliczkę przy zmianie stron (7:8). Po ataku Kapicy gospodarze prowadzili 10:8, ale przeciwnicy odrobili straty po asie Alana (10:10). Losy seta rozstrzygnęły dwie ostatnie akcje. Najpierw skutecznie zaatakował Zerba, a po chwili piłka po bloku gospodarzy trafiła w boczną linię. PSG Stal Nysa wygrała 15:13 i zajęła siódme miejsce w końcowej klasyfikacji PlusLigi.

Skrót meczu PSG Stal - Indykpol AZS:

PSG Stal: Zouheir El Graoui, Konrad Jankowski, Remigiusz Kapica, Michał Gierżot, Dominik Kramczyński, Tsimafei Zhukouski – Kamil Dembiec (libero) oraz Wojciech Włodarczyk, Patryk Szczurek, Nicolas Zerba. Trener: Daniel Pliński.
Indykpol AZS: Mateusz Janikowski, Dawid Siwczyk, Karol Jankiewicz, Manuel Armoa, Cezary Sapiński, Alan Souza – Kuba Hawryluk (libero) oraz Szymon Jakubiszak, Joshua Tuaniga, Kacper Sienkiewicz, Jakub Majchrzak. Trener: Javier Weber.

mecze o 7. miejsce w PlusLidze:

2024-04-18: Indykpol AZS Olsztyn – PSG Stal Nysa 3:1 (16:25, 25:21, 28:26, 25:20)
2024-04-21: PSG Stal Nysa – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (27:25, 24:26, 25:16, 26:24); złoty set – 15:13