3:0 po raz drugi! Siatkarze Projektu Warszawa na podium PlusLigi

Siatkarze Projektu Warszawa zdobyli brązowy medal mistrzostw Polski.

Projekt Warszawa pokonał Asseco Resovię 3:0 w drugim meczu o trzecie miejsce w PlusLidze. W pierwszym spotkaniu również górą była drużyna ze stolicy, która wygrała rywalizację do dwóch zwycięstw i wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski.

W premierowej partii gra obu ekip falowała. Pierwsze akcje padły łupem rzeszowian (0:3), ale gospodarze szybko wyrównali. Później poszła seria sześciu wygranych akcji Projektu od stanu 8:8 do 14:8, przy zagrywkach Artura Szalpuka. Goście również odpowiedzieli punktową serią (14:12). Asseco Resovia goniła wynik i wyrównała w końcówce (21:21). Gospodarze pierwsi mieli piłkę setową (24:23), ale po ataku Jakuba Kochanowskiego ze środka rozpoczęła się gra na przewagi. W niej rzeszowianie popełnili jednak dwa kosztowne błędy (26:24).

Druga odsłona przyniosła wyrównaną walkę obu zespołów. Wynik bardzo długo oscylował wokół remisu. W pewnym momencie minimalną przewagę uzyskali rzeszowianie (15:17, 18:20), ale Projekt wyrównał po asie Kevina Tillie (20:20). Yacine Louati wywalczył piłkę setową dla Resovii (23:24), jednak i tym razem do rozstrzygnięcia seta potrzebna była gra na przewagi. Jej bohaterem został Tillie, który najpierw zatrzymał atak rywala pojedynczym blokiem, a po chwili zamknął seta asem serwisowym (29:27).

W trzecim secie szybko przewagę uzyskała drużyna z Warszawy (6:2, 9:4 – po asie Taylora Averilla). Asseco Resovia goniła wynik i zmniejszyła straty (12:10, 16:14). Dwa skuteczne ataki Bartłomieja Bołądzia pozwoliły jednak odskoczyć miejscowym (19:14). Przestrzelona zagrywka gości dała Projektowi piłkę meczową (24:20), a atak Averilla ze środka zakończył mecz (25:21) i rywalizację o brązowy medal mistrzostw Polski.

Skrót meczu Projekt - Resovia:

Najwięcej punktów: Bartłomiej Bołądź (18), Artur Szalpuk (14), Kevin Tillie (13) – Projekt; Klemen Cebulj (14), Yacine Louati (12) – Asseco Resovia. Gospodarze skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (6–3). MVP: Bartłomiej Bołądź (15/29 = 52% skuteczności w ataku + 2 asy + 1 blok).

Klub ze stolicy wywalczył swój trzeci medal mistrzostw Polski w historii. Wcześniej sięgnął po srebro (2019) i brąz (2021). Projekt Warszawa zagra w przyszłym sezonie w Lidze Mistrzów.

Projekt Warszawa – Asseco Resovia 3:0 (26:24, 29:27, 25:21)

Projekt: Artur Szalpuk, Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kevin Tillie, Taylor Averill, Jan Firlej – Damian Wojtaszek (libero) oraz Linus Weber, Karol Borkowski, Jurij Semeniuk. Trener: Piotr Graban.
Resovia: Yacine Louati, Karol Kłos, Fabian Drzyzga, Torey DeFalco, Jakub Kochanowski, Klemen Cebulj – Michał Potera (libero) oraz Jakub Bucki, Adrian Staszewski, Łukasz Kozub. Trener: Giampaolo Medei.