Ogień olimpijski wędruje po Francji. Dotarł do Cannes

Inne
Ogień olimpijski wędruje po Francji. Dotarł do Cannes
fot. PAP/EPA
Trwa sztafeta z ogniem olimpijskim. Płomień dotarł do Cannes.

Sztafeta z ogniem olimpijskim pojawiła się we wtorek na czerwonym dywanie w Cannes, gdzie trwa 77. festiwal filmowy. Wśród sportowców niosących ogień byli paralimpijczycy: Arnaud Assoumani mistrz w skoku w dal z Pekinu (2008) oraz złoty z Tokio w triathlonie Alexis Hanquinquant.

Uczestnicy sztafety zostali powitani przy dźwiękach muzyki Vangelisa z filmu „Rydwany ognia” (1981) przez dyrektora festiwalu, francuskiego reżysera Thierry'ego Fremaux, przewodniczącego komitetu organizacyjnego IO Paryż 2024 Tony'ego Estangueta oraz błyski fleszy fotoreporterów chcących uwiecznić historyczne chwile. Obecne były także dawne gwiazdy francuskiego i światowego sportu, m.in. trzykrotna mistrzyni olimpijska (1992 na 400 m, 1996 na 200 i 400 m) sprinterka Marie-Jose Perec i złoty z Moskwy (1980) judoka Thierry Rey.

 

ZOBACZ TAKŻE: Najpierw medal igrzysk, potem rozbrat z kadrą! Znany siatkarz podjął ważną decyzję

 

Muzyka Vangelisa stanowi oprawę muzyczną większości ceremonii medalowych nie tylko w trakcie igrzysk.

 

Wizyta na czerwonym dywanie sztafety olimpijskiej to niejedyny element łączący igrzyska z tegorocznym festiwalem filmowym. Właśnie w Cannes zostanie pokazany film dokumentalny „Olympiques! La France des Jeux” Mickaela Gamrasniego, który przedstawia ponad stuletnią obecność francuskich sportowców na nowożytnych igrzyskach. W filmie wystąpiło 27 francuskich mistrzów olimpijskich i paralimpijskich.

 

Ogień olimpijski dotarł do Francji z Grecji 8 maja na pokładzie trójmasztowca "Belem". Od tego momentu przemierza kraj gospodarza igrzysk. Do Paryża dotrze w dniu ceremonii otwarcia imprezy, czyli 26 lipca.

 

Igrzyska w stolicy Francji rozpoczną się oficjalnie 26 lipca, a zakończą 11 sierpnia. Zmagania paralimpijczyków zaplanowano od 28 sierpnia do 8 września.

PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie