Zaskakująca decyzja tuż przed igrzyskami! Chodzi o trenera rywalek polskich siatkarek

Robert IwanekSiatkówka
Zaskakująca decyzja tuż przed igrzyskami! Chodzi o trenera rywalek polskich siatkarek
Fot. PAP
Trener Luizomar de Moura stracił pracę tuż przed igrzyskami w Paryżu

Luizomar de Moura, trener siatkarskiej reprezentacji Kenii kobiet, z którą awansował na igrzyska olimpijskie, nie poprowadzi drużyny w Paryżu! Kenijska Federacja Siatkarska postanowiła rozstać się ze szkoleniowcem na nieco ponad miesiąc przed turniejem.

Brazylijski szkoleniowiec objął afrykańską drużynę trzy lata temu, gdy Kenia dołączyła do FIVB Volleyball Empowerment, programu rozwojowego Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, mającego promować i rozwijać tę dyscyplinę w krajach z mniejszymi tradycjami siatkarskimi.

 

ZOBACZ TAKŻE: Polskie siatkarki wierzą w dobry wynik na igrzyskach olimpijskich. Słowa Joanny Wołosz napawają optymizmem

 

Program, w którym uczestniczyła również Dominikana, odniósł spory sukces, ponieważ zarówno Kenijki, jak i ekipa z Karaibów, wywalczyły awans na igrzyska w Paryżu. Działacze siatkarskiego związku z Kenii tuż przed turniejem olimpijskim postanowili jednak... wycofać się z Volleyball Empowerment oraz rozstać z Luizomarem de Mourą, którego kontrakt był w dużej mierze opłacany właśnie z pieniędzy Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej.

 

- FIVB już na przełomie kwietnia i maja ostrzegała mnie, że negocjacje z kenijską federacją idą opornie i zachodzi obawa, że Afrykanie wycofają się z projektu. To oczywiste, że odczuwam wielki smutek. Miałem okazję obserwować z bliska igrzyska w Rio de Janeiro, a na tych w Tokio byłem już jako trener. Bardzo chciałem polecieć do Paryża. Mimo wszystko nie czuję frustracji, tylko dumę z pracy, którą wykonałem z kenijskimi siatkarkami - powiedział Brazylijczyk w rozmowie z TV Globo.

 

Kenijska federacja, która z programu FIVB Volleyball Empowerment otrzymała od 2021 roku ponad 2,6 miliona złotych, wyjaśniła, że zdecydowała się porzucić projekt, by zadbać o rozwój miejscowych trenerów. Władze Związku zapowiedziały już nawet, że najważniejsze osoby w nowym sztabie szkoleniowym zostaną wybrane spośród kenijskich szkoleniowców i statystyków.

 

Reprezentacja Kenii kobiet zagra w Paryżu w grupie B, w której zmierzy się z Brazylią, Japonią i Polską. Rywalizacja siatkarek rozpocznie się 27 lipca i zakończy 11 sierpnia.

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie