Remis Polski z Urugwajem w pożegnalnym meczu Boruca

Reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała z Urugwajem w towarzyskim meczu na Stadionie Narodowym. Było to pożegnalne spotkanie w kadrze dla Artura Boruca, który w 44. minucie opuścił boisko przy wielkim dopingu kibiców.

Reprezentacja Polski z pierwszego miejsca w grupie awansowała na mistrzostwa świata w Rosji, regularnie przesuwa się w rankingu FIFA, lecz często zarzucano jej, że dawno nie zmierzyła się z kimś ze światowego topu. W piątek się to zmieni, bo na Stadionie Narodowym pojawili się Urugwajczycy i choć bez Luisa Suareza, to z Edinsonem Cavanim w pierwszym składzie. A ten znajduje się w tym sezonie w niesamowitej formie.

Dla podopiecznych Adama Nawałki miał być to prawdziwy test, bo nie dość, że rywal był wymagający, to na dodatek na środku ataku zabrakło Roberta Lewandowskiego, który doznał urazu w meczu Bundesligi przeciwko RB Lipsk. Lekarz kadry Jacek Jaroszewski zapewniał, że jeśli tylko "Lewy" nie będzie czuł dolegliwości, to zagra. Ostatecznie zdecydowano się na niepodejmowanie niepotrzebnego ryzyka. Kapitan reprezentacji Polski nie zagra także w poniedziałek z Meksykiem.

Kłopoty kadrowe mieli także Urugwajczycy. Brakowało m.in. słynnego napastnika Barcelony Luisa Suareza oraz kapitana Diego Godina z Atletico Madryt, choć dzień wcześniej był na konferencji prasowej w Warszawie. Już wcześniej kontuzje wyeliminowały innych doświadczonych obrońców - Sebastiana Coatesa i Martina Caceresa. Dla Polaków był to też pewnego rodzaju eksperyment, gdyż Nawałka po raz pierwszy zdecydował się na ustawienie z trzema obrońcami.

Spotkanie z Urugwajem było wyjątkowe dla Artura Boruca, który po trzynastu latach kończy reprezentacyjną karierę. Adam Nawałka obiecał mu, że wystąpi w wyjściowym składzie, a w 44. minucie opuści boisko, by kibice mogli podziękować mu za piękną przygodę z orzełkiem na piersi. Tak też się stało, tuż przed przerwą byliśmy świadkami wzruszających chwil, kiedy to fani gromkimi brawami nagrodzili bramkarza.

Do tego momentu Boruc miał trochę pracy, choćby przy strzale Gastona Silvy, który kapitalnie przymierzył z dystansu i gdyby nie interwencja naszego golkipera, to byłoby 1:0 dla gości. Polacy też stworzyli kilka okazji, aktywny był Kamil Grosicki, piłka często znajdowała Kamila Wilczka, ale na koniec brakowało precyzji.

Po przerwie lepiej grali Polacy, a Urugwajczycy jakby byli nieobecni na boisku, bo rzadko stwarzali zagrożenie pod bramką Łukasza Fabiańskiego. Poza kilkoma strzałami z dystansu, to biało-czerwoni przeważali, lecz nie oznaczało to, że oglądaliśmy mnóstwo podbramkowych sytuacji. Cieszyć może solidna dyspozycja w obronie, gorzej miała się gra w ataku.

Szansa na poprawę już w poniedziałek: rywalem Polaków będzie reprezentacja Meksyku.

Polska - Urugwaj 0:0

Polska: Boruc (44 Fabiański) - Jach, Glik, Cionek (46 Jędrzejczyk) - Bereszyński, Krychowiak, Góralski (70 Zieliński), Rybus - Błaszczykowski (75 Mączyński), Wilczek (67 Świerczok), Grosicki (90 Makuszewski).

Urugwaj: Martin Silva - Varela, Gimenez, Lemos, Gaston Silva - De Arrascaeta (74 Gomez), Nandez (67 Sanchez), Vecino, Bentancur - Pereiro (60 Rodriguez), Cavani.

Dziękujemy za udział w relacji!

Nic z tego nie wyszło. Koniec! Polska - Urugwaj 0:0.

Przebojowa akcja Jędrzejczyka i w ostatniej akcji meczu będziemy mieli rzut wolny w niebezpiecznej strefie!

Sędzia doliczył dwie minuty

Mączyński huknął z dystansu, ale zabrakło sporo.

Zmiana:

Grosicki - > Makuszewski

Po złym zagraniu Krychowiaka Urugwaj miał rzut rożny, ale skończyło się na strachu.

Po jednym ze starć z Gomezem ucierpiał Glik.

Siedem minut do końca regulaminowego czasu gry...

Kolejna niezła akcja Polaków, ale Grosicki z ostrego kąta trafił w boczną siatkę.

Rybus spróbował strzału... prawą nogą. Nie wyszło najlepiej.

Zmiana w reprezentacji Urugwaju:

de Arrascaeta
- > Gomez

- > Gomez

Zmiany, zmiany!

Błaszczykowski - > Mączyński

W rolę kibice wciela się dzisiaj Robert Lewandowski!

Ajajajjaja! Blisko bramki dla Polaków! Piękna akcja na jeden kontakt zakończyła się strzałem Błaszczykowskiego! Martin Silva "wypluł" piłkę przed siebie, ale nikt nie zdążył z dobitką.

Zmiana, zmiana!

Góralski - > Zieliński

Jach dobrze się ustawił i wybił piłkę.

Nandez - > Sanchez

A także w kadrze Polski:

Wilczek - > Świerczok

Lemos uderzył z rzutu wolnego, ale Fabiański znakomicie się ustawił.

Jędrzejczyk doszedł do centry Grosickiego z rzutu rożnego, ale uderzył nad bramką.

Wilczek! To było dobre dośrodkowanie, a nasz napastnik do końca poszedł za piłką, ale Martin Silva zbił piłkę na słupek.

Pereiro - > Rodriguez

Grosicki dośrodkował z rzutu rożnego, ale nic z tej akcji nie wyszło...

Błaszczykowski zabawił się z Varelą, zszedł do prawej nogi i posłał ostre zagranie w pole karne. Piłka minimalnie minęła lewy słupek bramki!

Gimenez zablokował Błaszczykowskego.

W przerwie mieliśmy zmianę:

Cionek - > Jędrzejczyk

Zaczynamy od ataku pozycyjnego Urugwajczyków.

Zaczęliśmy drugą połowę!

I koniec! Do przerwy mamy bezbramkowy remis.

W jego miejsce Łukasz Fabiański, który rozpoczął grę od wykopu.

TO JEST TEN MOMENT! ARTUR BORUC OPUSZCZA BOISKO W POŻEGNALNYM MECZU W REPREZENTACJI POLSKI!

Dużo miejsca miał Glik w polu karnym rywali, którzy jakby zapomnieli o jego istnieniu. Szkoda, że nie uderzył nieco precyzyjniej!

Od kilku minut reprezentacja Polski nieco wycofana, pozwala rywalom na długie budowanie ataku.

Ależ parada Boruca! Z dystansu potężnie uderzył Gaston Silva, wydawało się, że piłka nieuchronnie wyląduje w okienku bramki, lecz polski bramkarz fantastycznie sparował futbolówkę. Jak za najlepszych lat!

Kolejna niezła akcja Polaków: Błaszczykowski dośrodkował w pole karne, ale Grosicki nie sięgnął piłki.

Dobrze zapowiadała się akcja Polaków, ale w końcowej fazie poślizgnął się Błaszczykowski. Urugwaj wyszedł z kontrą, która po chwili zmieniła się w atak pozycyjny, a ten - w stratę piłki.

Varela uderzał, ale Boruc pewnie chwycił piłkę.

Było groźnie! Na szczęście Glik skutecznie wybił piłkę.

Wilczek z dystansu, ale wysoko nad bramką. Chwilę później Boruc spokojnie poradził sobie ze strzałem Bentancura.

Po małym zamieszaniu w polu karnym Polaków piłkę wybił Bereszyński.

Ależ szansa Wilczka! W końcu otrzymał precyzyjne podanie po ziemi w pole karne, lecz zamiast do siatki uderzył wysoko nad bramką. Szkoda, to była świetna okazja!

Duet Błaszczykowski&Grosicki jest bardzo aktywny od pierwszej minuty. Ten drugi poszukał centry do Wilczka, ale rywale wyjaśnili sytuację.

Grosicki spróbował szczęścia z dystansu, ale Silva z lekkimi problemami odbił piłkę.

Choć jest to mecz towarzyski, to jednak piłkarze zasuwają na całego! Po raz kolejny Cavani był widziany pod własnym polem karnym i pomagał kolegom z obrony.

Dobre przejęcie Krychowiaka, lecz piłka wraca do Urugwajczyków.

Niezła akcja Polaków! Krychowiak przyspieszył akcję, przerzucając piłkę do Grosickiego, który zewnętrzną częścią stopy poszukał Wilczka. Snajper zastępujący dzisiaj Lewandowskiego nieźle zgubił krycie, ale uderzył mało precyzyjnie.

Poprzeczka ratuje rywali! Po rzucie rożnym piłka odbiła się od Bentancura i mało brakowało, a Polacy objęliby prowadzenie po trafieniu samobójczym.

Silva wybija na rzut rożny. Dośrodkował Grosicki, ale Cavani był dobrze ustawiony we własnym polu karnym.

Urugwaj miał szansę z rzutu wolnego, do piłki podszedł Cavani, ale trafił w mur. Dobitka również była nieudana.

Było groźnie! De Arrascaeta zagrał piłkę w pole karne, ale nikt nie trącił piłki, która prawie zaskoczyła Boruca!

Wilczek pokrzyżował plany rywali, ale szybko stracił piłkę. Po chwili ucierpiał Góralski, który starł się z przeciwnikiem.

Przy piłce Urugwajczycy. Nasi zawodnicy ustawieni gdzieś w okolicy połowy boiska.

Zaczynamy mecz Polska - Urugwaj!

Fanem reprezentacji Polski jest oczywiście Tomasz Adamek, który już 18 listopada zmierzy się z Fredem Kassim na gali w Częstochowie.

Wielka walka Adamka?! Coś dużego się kroi

A teraz "Mazurek Dąbrowskiego"!

Czas na hymn Urugwaju!

Kamil Glik odebrał pamiątkową paterę od Zbigniewa Bońka po rozegraniu 50-tego meczu w kadrze. Podobnie jak Łukasz Piszczek.

Piłkarze lada moment wyjdą na murawę.

Mecz z Urugwajem będzie oficjalnym pożegnaniem z reprezentacją Boruca, który wystąpi po raz 65. w kadrze narodowej. 37-letni bramkarz zagra 44. minuty przeciwko ekipie z Ameryki Południowej. Dzień wcześniej kibice Legii zgotowali mu pożegnanie z pompą.

Polska - Urugwaj: Co wydarzy się w 44. minucie?

Jak poradzi sobie reprezentacja Polski w nowym ustawieniu? Do tego na szpicy nie będzie Roberta Lewandowskiego, a szansę otrzyma Kamil Wilczek, który może tylko zyskać. Co z tego wyjdzie? Mecz za niespełna pół godziny!