MŚ 2018: Senegal przegrał z Chorwacją

W rozegranym w Osijeku meczu towarzyskim piłkarze Chorwacji wygrali z Senegalem 2:1. Reprezentacja Senegalu będzie pierwszym grupowym rywalem Polaków na MŚ 2018; do spotkania obu ekip dojdzie 19 czerwca w Moskwie.

Trener reprezentacji Senegalu Aliou Cisse 23-osobową kadrę na mundial wybrał już w połowie maja. Przed konfrontacją z Chorwatami jego podopieczni mieli już za sobą zgrupowanie w kurorcie Saly Portudal 80 kilometrów od Dakaru oraz pierwsze spotkanie towarzyskie – 31 maja na Stade Josy Barthel podejmowali ich Luksemburczycy. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, a senegalscy piłkarze nie zachwycili na tle dużo niżej notowanego rywala.

W składzie ekipy Senegalu zabrakło w tamtym meczu Sadio Mane. Spotkanie rozgrywane w Osijeku gwiazdor Liverpoolu rozpoczął w wyjściowym składzie, a Lwy Terangi zaprezentowały już znacznie lepszą dyspozycję, niż podczas meczu w Luksemburgu.

Pierwsza połowa nie przyniosła bramek. Przewagę mieli gospodarze, ale to Senegalczycy tworzyli groźne sytuacje. W 18. minucie Mane ruszył na skrzydle, zostawił w tyle Vedrana Corlukę i wyłożył piłkę, ale Ismaila Sarr z kilkunastu metrów strzelił zbyt lekko, by zaskoczyć Danijela Subasicia. W 40. minucie chorwaccy obrońcy znów nie poradzili sobie z Mane, ale jego rajd znów nie zakończył się golem. W ostatnich minutach przed przerwą kolejne szanse miał Sarr, który najpierw nie skorzystał z błędu rywali i w dobrej sytuacji nie trafił w bramkę, a po chwili ruszył prawym skrzydłem, jednak jego dośrodkowanie zatrzymał bramkarz rywali.

Tuż po przerwie piłkarze Senegalu znaleźli wreszcie drogę do bramki rywali. W 48. minucie Alfred N'Diaye  zagrał z głębi pola, a Sarr uprzedził Domagoja Vidę i strzałem po ziemi pokonał Subasicia.

Chorwaci ruszyli do odrabiania strat. W 52. minucie Andrej Kramarić popisał się potężnym strzałem z kilkunastu metrów, ale piłka obiła poprzeczkę senegalskiej bramki. Dziesięć minut później Ivan Perisić wykonywał rzut wolny z okolicy 30 metra, a piłka po jego strzale odbiła się od muru rywali, zmyliła bramkarza i wpadła do siatki.

W 78. minucie gospodarze zadali drugi celny cios. Luka Modrić zagrał do Kramaricia, który strzelił z ostrego kąta, i choć jego uderzenie zablokował Kalidou Koulibaly, dobitka była już skuteczna.

W końcówce meczu znów do głosu doszli piłkarze Senegalu, próby wyrównania nie przyniosły jednak powodzenia. W 83. minucie z rzutu wolnego przymierzył Mane i trafił w słupek, a trzy minuty później Salif Sane trafił w boczną siatkę.

Przed mundialem reprezentacja Senegalu rozegra jeszcze jedno spotkanie towarzyskie, zaplanowane na 11 czerwca, w którym rywalem będzie Korea Południowa.

Senegal będzie pierwszym rywalem reprezentacji Polski na rosyjskim mundialu. Do konfrontacji obu ekip dojdzie 19 czerwca w Moskwie. W grupie H rywalizować będą również Japonia oraz Kolumbia. Chorwaci na MŚ 2018 zagrają w grupie D, a ich rywalami będą ekipy Argentyny, Islandii i Nigerii.

Chorwacja – Senegal 2:1 (0:0)

Bramki: Ivan Perisic 63, Andrej Kramaric 78 - Ismaila Sarr 48