Pierwszy raport UFC. Jak być idealnym fighterem MMA?

Sporty walki
Pierwszy raport UFC. Jak być idealnym fighterem MMA?
fot. PAP

Osiemdziesiąt stron zajmuje sporządzony na zamówienie, pierwszy w historii UFC raport poświęcony Mieszanym Sztukom Walki (MMA). Mający zarówno cele analityczne, jak szkoleniowe raport reprezentuje roczne badania zawodników i trenerów występujących w oktagonie Ultimate Fighting Championship i ma być pomocą dla zarówno czynnych zawodników UFC, jak i tych zaczynajacych przygodę ze sportem i marzących o wielkich. Oto najważniejsze rezultaty raportu.

- Naszą ambicją przy tworzeniu raportu był rozwój MMA, co jest możliwe tylko wtedy, jeśli przekażemy wyniki badań w UFC Performance Institute dla wszystkich - stwierdził wiceprzedent ds. operacyjnych Instytutu, James Kimball. - Skala na jaką przeprowadziliśmy badania i pierwsze w historii jej wyniki będą niezmiernie wartościowe dla zawodników i ich trenerów - ocenił.


- Dzielimy się informacjami ze wszystkimi, z całym środowiskiem MMA ponieważ są to informacje unikalne, dokładnie opisujące krytyczne aspekty walk, unikania kontuzji oraz przygotowania fizycznego. Mamy nadzieję, że badania pomogą zarówno zawodnikom, jak ich szkoleniowcom w jak najlepszy sposób przygotować się do przyszłych sukcesów - dodał dr Duncan French z UFC Performance Institute.


Najważniejsze elementy raportu przygotowanego na podstawie analizy ponad 3900 walk UFC od 2002 roku:


WALKA


-  Od 2012 roku, przeciętna długość walki wzrosła o 32,2 procenta, wynosząc obecnie 10 minut i 42 sekundy.
- Najkrótsze walki: waga ciężka (8.02 minuty), najdłuższe waga słomkowa (12.35 min)
- 60.1 procenta walk w  wadze ciężkiej kończy się KO/TKO, podczas gdy 60.3 proc. walk w wadze słomkowej rozstrzyganych jest na punkty.
- Najbardziej różnorodny sposób odnoszenia zwycięstwa - waga średnia: 38.2 proc. KO/TKO, 22.9 proc. poddanie, 38.9 proc. zwycięstwo punktowe.
- Liczba wyprowadzanych uderzeń na minutę (8,5) wzrosła w ciągu ostatnich szesnastu lat dwukrotnie i ciągle ma tendencję zwyżkową.

 

REDUKCJA KONTUZJI


- Techniki uderzeniowe mają najwyższy współczynnik kontuzji (36,5 proc.), ale najdłużej trwa rekonwalescencja po kontuzjach odnoszonych po atakach zapaśniczych (pomiędzy 112 a 129 dni)
- Najczęstsze kontuzje w trakcie walki: twarz (77.8 proc.), ręka/przegub (19,5 proc.), kolana (15,6 proc.), stopa (10,7 proc.) oraz obojczyk (9,7 proc.)
- Najczęstsze kontuzje podczas treningów: kolana (37 proc.) oraz obojczyk (18,5 proc.).


BADANIA FIZJOLOGICZNE


- Waga półciężka: najwyższy standard wydolnościowy dolnych partii ciała - przeciętny wyskok dosiężny 60.3 centymetra.
- Najwyższa relatywna siła w porównaniu do wagi - waga słomkowa (3.8 razy masy ciała). Idealny podział siły/waga ciała dla zawodnika MMA to 3,5 razy masy ciała.
- Rekomendowana waga w dniu walki nie powinna przekraczać 10 procent plus/minus zakontraktowanej kategorii wagowej.
- Rekomendowana metoda zrzucania wagi: nie więcej niż 1,5 procenta tłuszczu tygodniowo.

 

Cały raport dostępny TUTAJ!

 

Transmisje gal UFC na sportowych antenach Polsatu.

Przemek Garczarczyk, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie